Bayrama umutlandıran verilerle giriyoruz

Test pozitiflik oranı 3 ay sonra ilk defa yüzde 10'un altına inerek yüzde 6'ya düştü. Böyle giderse günlük vakalar 17 Mayıs'a kadar 10 binin altına gerileyecek ve normalleşme adımları atılacak.

GENEL 11.05.2021, 23:14
Bayrama umutlandıran verilerle giriyoruz

Sağlık Bakanlığının verilerine göre tam kapanmanın etkileri son birkaç gündür daha iyi görülmeye başladı. Şubat ayı itibariyle artmaya başlayan, nisan ayında %18 seviyelerine kadar gelen testlerin pozitif çıkma oranı, yasağın başlamasından 1 hafta sonra %10un altına indi. %6ya gerileyen bu oran, 3 ay sonra ilk defa bu kadar düştü. Salgının üreme katsayısı da aylar sonra 1in altını gördü.

Son birkaç gündür, virüsün üreme hızı (bir kişinin kaç kişiye virüs bulaştırdığının hesabında kullanılan değer) 0,8in altına düştü. Bu değerin 1in üstünde olması, salgının hızının arttığı anlamına geliyor. Virüsün üreme katsayısının düşüş eğiliminde olması, vaka sayılarının da azalmaya devam edeceğinin göstergesi.

Bakanlığın üreme katsayısını baz alan modellemelerde, 17 Mayısa gelindiğinde günlük vakaların 8 ila 9 binlere ineceği tahmin ediliyor. Bu durumda, yüz binlik günlük vaka sayısının 100ün altına düşme hedefi tutturulmuş olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğanın açıkladığı 5 binli vaka tahminine ise haziran başında ulaşılabilecek.

AŞI PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ

Ayrıca, hükümet tarafından yapılan değerlendirmede, 14-15 Mayıstaki vaka tablosu, normelleşme adımlarının belirleyicisi olacak. Veriler iyi olursa kısıtlamalar kademe kademe kaldırılacak. Ancak, düğün ve cenaze gibi toplu etkinliklere bir süre daha izin verilmeyecek.

Öte yandan, aşıda yaşanan tedarik problemi giderildi. Böylelikle Çin, Almanya ve Rusyadan gelecek aşılar ile haziran, aşılamanın yapıldığı en yoğun ay olacak.

1 Haziranda başlayacak olan turizm sezonu öncesi de sektör çalışanlarının tamamı aşılanacak. Şu ana kadar turizm ile ilgilenenlerin %85ten fazlası aşı oldu.

YÜCEL KAYAOĞLU

Türkiye

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38