Havaların ısınması sebze fiyatlarını düşürdü

Havaların ısınmasının ardından sebze fiyatlarında düşüş pazar tezgahlarına yansıdı. Pazarın en ucuz sebzesi 8-10 TL’den satılan çarliston biber ve salatalık oldu. Meyve fiyatlarındaki artış ise durdu.

GENEL 23.05.2023, 17:26
Havaların ısınması sebze fiyatlarını düşürdü

Havaların ısınması sebze fiyatlarını düşürdü - Tıkla İzle

Havaların ısınması ve hasat zamanın başlamasının ardından sebze fiyatlarındaki düşüş pazar tezgahlarına yansıdı. Geçtiğimiz haftalarda yüksek fiyatlardan satılan domates, soğan ve salatalık havaların ısınmasıyla düşüşe geçti. Pazarda en uygun sebze 8-10 ile TLden satılan çarliston biber ve salatalık oldu. Fiyatların ilerleyen günlerde daha da düşeceğini belirten pazarcılar, meyve fiyatlarının ise sabitlendiğini söylediler.

“Geçtiğimiz haftalara göre sebze fiyatları oldukça geriledi”

Sebze fiyatlarının son bir haftadır uygun devam ettiğini pazarcı Şenol Ayhan, “Bu havalar böyle devam ederse fiyatlar artmaz. Geçtiğimiz haftalara göre sebze fiyatları oldukça geriledi. Salatalık 25 TLden 10 TLye, kıvırcık 15 TLden 8 TLye, kuru soğan 30 TLden 10 TLye, domates 20 TLden 15 TLye, patlıcan 15 TLden 10 TLye gerilemiş durumda. Pazarın en uygun fiyatlı ürünleri salata ve çarliston biber 8-10 arasında değişiyor. Bu fiyatlar ilerleyen zamanda daha da düşer. Vatandaş genelde her ürünü alıyor” şeklinde konuştu.

“Meyve fiyatları geçtiğimiz haftalara göre sabitlenmiş durumda”

Meyve fiyatlarında sabitlenme olduğunu vurgulayan pazarcı Ekrem Tapar, “Meyvelerin ilk çıktığın günlere göre tabi biraz geriledi. Fakat şu anda tam olarak fiyatlar oturmuş durumda değil. Erik 30 TL, kiraz 35 TL, çilek 35 TL, şeftali - nektarin 35 TLde satıyoruz. Bu fiyatlar, hasat zamanı tam olmadığı için biraz yüksek. İlerleyen günlerde fiyatlar düşer. Talep en çok erik ve kiraza var” ifadelerini kullandı.

Pazarında fiyatların uygun olduğunu belirten bir vatandaş, “Geçtiğimiz hafta oldukça yüksekti şimdi bayağı düşmüş. Mantar ve soğan aldım. Alışveriş yapmaya devam edeceğim” dedi.

Uğur Çetin - Furkan Serttaş

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı