MHP Lideri Bahçeli: 'Parlamenter sisteme tekrar dönüş memleketi felakete sürükleyiştir'

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, "Parlamenter sisteme tekrar dönüş, memleketi felakete sürükleyiştir. Bunu kabul edemeyiz, etmemeliyiz" dedi.

GENEL 21.05.2023, 19:20
MHP Lideri Bahçeli: 'Parlamenter sisteme tekrar dönüş memleketi felakete sürükleyiştir'

Deprem bölgesi Hatayın Antakya ilçesi Konya 2. Etap Konteyner Kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandan önce vatandaşlara seslenen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Eğer ülke geçmişte olduğu gibi çok partili koalisyonlarla yönetilmiş olsaydı yani 76 yıl içerisinde 17 koalisyon kurulsa bir o kadar da hükümetler yıkılmış olsaydı böyle bir büyük felaketin altından kalkmak mümkün değildi. Onun için parlamenter sisteme tekrar dönüş, memleketi felakete sürükleyiştir. Bunu kabul edemeyiz, etmemeliyiz. Öyleyse bir çıkış yolu bulmak durumundayız. Bu çıkış yolu 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçim sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş Cumhurbaşkanı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiyi 12. Cumhurbaşkanı yapmış ve onunla beraber oluşmuş olan yüksek bir yönetim anlayışı ve kadrosuyla elleri kolları sıvayarak bugün şu an için toplantı yapmaya gelecekte daha güzel hayata kavuşmayı arzulayan bir fırsatı yakalamış olduk" dedi.

"Bu sistemi değiştirmeye yönelmek Türkiyeye ihanet olur"

"Bu sistemi değiştirmeye yönelmek Türkiyeye ihanet olur" diyen Bahçeli, "O zaman bütün Hataylılar böyle bir sürece karşı bir de yaşanan felaketler oldu. Depremler oldu, seller oldu. Buna benzer yangınlar oldu. Bütün bunları aşarak böyle bir hizmeti sunmak isterken tekrar geriye dönüş yaygarasıyla, parlamenter sisteme dönmemiz lazımdır diyerek milleti aldatarak, türlü türlü yalanla, dolanla, soğanla, patatesle kandırmaya yönelenlere eğer inanmış olsaydık bugün Türkiyede bu büyük felaketin altından kalkmak inanın ki mümkün olmazdı. Ama Cenab-ı Allah lütfetti. 24 Haziran seçimlerinde bir dönüşüm sağlandı. Bu milli bir reform olarak siyasi hayatımızda yerini alan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş oldu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş rejimi değiştirmek anlamı taşımaz. Bunu söyleyenler rejimi tekrar eski yere götürmeye, darbeler, fitneyle, fesatla ülkeyi yönetmeye çalışan parlamenter sistemin uşakları olmuşlardır. O sebepten dolayı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 5 yıla yakın bir süredir ülkemizi önce ekonomik, sosyal sıkıntılarını aşmak için yangınıyla, seliyle, depremiyle her türlü fedakarlığı yaparken Türkiyeyi de birçok yönüyle geleceğe hazırlayan ve bugün için tekrar yeni bir yüzyılı milletçe yaşatmaya imkan tanıyan bir kararlılıkla büyük bir fedakarlık içerisinde bir sistemi hayata geçirmişlerdir. Bu sistem başarılı olmuştur. Bu sistemi değiştirmeye yönelmek Türkiyeye ihanet olur. Onun için sistemden vazgeçemeyiz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini devamlı kılmak yapılan hizmetleri durdurmamak gerekmektedir. Öyleyse muhterem Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğanı on üçüncü kez tekrar Cumhurbaşkanı yaparken Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ikinci dönemini de yaşamaya ülkeye hazır hale getirmek mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.

İsa Akar - Hakan Sahilli

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı