20 gündür İstanbul Havalımanı'nda yaşıyorlar

Aralarında bebek ve yaşlıların da olduğu 16 kişilik bir Afgan aile, Taliban güçleri tarafından ölümle tehdit edilince Türkiye'ye kaçtı. Vize sorunu nedeniyle Türkiye'ye giremeyen aile 22 Haziran'dan bu yana havalimanında bekliyor.

Gündem 11.07.2021, 10:58
20 gündür İstanbul Havalımanı'nda yaşıyorlar

Afganistanda ABD ve NATO güçlerinin çekilme tarihi yaklaşırken, Talibandan kaçış Türkiyeye de uzanıyor. Talibanın ölüm tehdidi yüzünden Türkiyeye kaçtıklarını söyleyen bir aile, günlerdir İstanbul Havalimanında yaşıyor.

Haberde ismi güvenlik gerekçesiyle Ahmed olarak verilen bir aile üyesinin anlatımına göre Taliban saldırısı altındaki Herat şehrinde yaşıyorlardı. Ahmed Afganistanda ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu olan Blumontta çalışıyordu. Bazı akrabaları daha önce ABDye gitmişti. Aile Talibanın ölüm tehdidiyle karşılaştı. Geçtiğimiz aylarda bir yakınları Taliban tarafından öldürülünce kaçmaya karar verdiler. Önce yaşadıkları Herat şehrinden Kabile geçtiler, oradan da havayoluyla 22 Haziranda İstanbula geldiler. Ancak vizeleri yoktu, Türkiyeye alınmayınca havalimanında yaşamaya başladılar.

BBC Türkçeye dramlarını anlatan aile uluslararası koruma başvurusu yaptıklarını söylerken Afganistana geri gönderilmeleri durumunda ölüm riski olduğunu belirtip bu yüzden yeni hayatın kapısında beklemeyi tercih ediyor.

Ahmed, "Taliban, kaçtığımızı biliyor. Geri dönmemiz halinde hepimizi öldürecekler. Hiçbir şekilde ülkemize tekrar dönemeyiz. Bunun hiçbir yolu yok. Ama Türkiye bizi geri göndermeye çalışıyor. Ölmek istemiyoruz" diyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve havalimanı yönetiminden de açıklama yok.


DÖNMEKTEN İYİDİR

Havalimanındaki bekleyişleri sürerken bir süre sonra iç hatlar terminaline alınmışlar. Ailede 1.5 yaşındaki bir bebek ile ileri yaşta üç kişi de var. Ahmed, hem bebeğin hem de yetişkinlerin acil sağlık tedavisine ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Bir süre önce hastalanınca acil sağlık ekibi gelmiş. Bebek hastaneye götürülüp tedavisinin ardından tekrar aileye teslim edilmiş. Yaşlı bazı aile üyelerinin de sağlık sorunları yaşadığını belirten Ahmed, her şeye rağmen bu koşulların dahi Afganistana dönüp ölmekten daha iyi olduğunu vurguluyor.

100 BİNİ AŞKIN KİŞİ YOLLARDA

AFGANİSTAN Mülteciler ve Geri Dönüşler Bakanlığı kayıtlarında, son 3 ayda ülkedeki Taliban saldırıları sonucu 130 binden fazla kişinin evlerini terk ederek güvenli bölgelere göç ettiği açıklandı. Kayıtlara göre en fazla göç, savaşın şiddetlendiği Kuzey Afganistanda yaşandı. Bu vilayetlerde Talibanın saldırılarının arttığı ve insanların göçe zorlandığı ifade edildi.

Hürriyet

Yorumlar (0)
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı