Ankara'dan, Bağdat'a net mesaj: Irak, Türkiye'ye saldırı üssü olmasın

Milli Savunma Bakanı Güler'in Bağdat ve Erbil çıkarmasında "Irak toprakları ülkemize karşı saldırı üssü olarak kullanılmasın" mesajı en üst makamlara net bir dille iletildi.

Gündem 09.02.2024, 09:46 09.02.2024, 11:53
Ankara'dan, Bağdat'a net mesaj: Irak, Türkiye'ye saldırı üssü olmasın

Türkiye Gazetesinden Yeşyim Eraslanın haberine göre:

Terörle mücadele konusunda askeri diplomasi yürüten Milli Savunma Bakanı Yaşar Gülerin Bağdat ve Erbil çıkarmasında, Türkiyenin beklentileri ve istekleri Iraktaki en üst makamlara iletildi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmelerde Türkiyenin bölgede barış ve istikrarın gelmesi konusunda ortaya koyduğu çaba anlatıldı. Kaynaklar, Iraklı muhataplara terörle ortak mücadelenin öneminin bir kez daha vurgulandığını belirterek "Söz konusu ziyarette; son dönemde bölgede yaşanan gelişmeler, terörle ortak mücadele, askeri iş birliği ve Iraklı Türkmenlerin bölgedeki hak ve menfaatleri konuları görüşüldü. Türkiyenin kimsenin toprak bütünlüğünde gözü olmadığı bir defa daha iletildi. Bizim tek derdimiz ülkemizin, milletimizin ve sınırlarımızın güvenliğinin sağlanması ve terörle mücadelede ortak hareket edilmesi. Irak topraklarının bizim ülkemize karşı saldırı üssü olarak kullanılmasını istemediğimizi ilettik. Iraklı makamlardan terörle mücadeleye destek olmaları istendi. Bundan sonra olumlu gelişmelerin olmasını bekliyoruz" dedi.

TUZLA KARARI BAKANLIKTA

MSB kaynakları, Tuzla Piyade Okulunda yürütülen soruşturma ile ilgili son duruma ilişkin ise "Türk Silahlı Kuvvetleri bütün faaliyetlerini anayasa, kanunlar ve hukuk çerçevesinde, şeffaf şekilde sürdürüyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu çalışmasını yaptı ve kararını Bakanlığımıza gönderdi. Hukukçularımız bu kararı detaylı şekilde inceleyecek ve onaya sunulacak. Bakanın onayını müteakip karar resmileşecek daha sonra kamuoyuyla paylaşılacak" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, ZIRH ÇELİĞİ ÜRETTİ

ASFATın (Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ) koordinasyonunda yapılan çalışmalarla zırh çeliği üretiminde çok önemli bir yetenek kazanıldı. MSB kaynakları, ASFAT ve OYAK tarafından yerli ve milli olarak üretilen çelik hakkında şu bilgileri paylaştı:

ASFATır koordinasyonunda yapılan çalışmalar ile OYAK bünyesinde faaliyet gösteren Erdemir Miilux OY şirketlerinin ortaklaşa ürettiği milli denizaltı çelikleri Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslim edilmiştir. Böylece iki yıl gibi bir süre içerisinde denizaltılar için önceki senelerde ithal edilen çelikler artık millileştirilmiş oldu. Dünyada bu çeliği üretebilen sayılı ülke var. Tedarik edilen denizaltı çeliklerinin ASFAT tarafından Türk Loyduna sertifikalandırılarak test blokları inşasında kullanılması planlanmaktadır.

"F-16 ALIMINDA OLUMSUZLUK BEKLEMİYORUZ"

ABDli Senatör Rand Paulun Türkiyeye F-16 satışını engellemek amacıyla Kongreye kanun tasarısı sunmasını da değerlendiren MSB kaynakları "Kongredeki sessizlik süreci devam etmekte. Bu süreçte herhangi bir olumsuzluk beklemiyoruz" diye konuştu.

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı