Avrupa semalarında SİHA'larımız uçacak

İnsansız Hava Araçları konusunda Türkiye adeta oyun değiştirici oldu. Bakan Varank "Üstün kabiliyetli İHA ve SİHA'lara birçok ülkeden talep var.

Gündem 20.05.2021, 12:36
Avrupa semalarında SİHA'larımız uçacak

Türkiye, savunma sanayiinde adeta tarih yazıyor. Yerli ve milli teknolojilerle her geçen gün gelişen savunma sanayii, dünyanın da dikkatini çekiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; genç, dinamik ve nitelikli insan kaynağıyla Türkiyenin yeni nesil teknolojilere hızla adapte olabilme kabiliyetine sahip olduğunu belirterek "En somut örneklerden birisi İnsansız Hava Araçları. Doğru zamanda doğru adımları atarak bu alanda teknolojiye liderlik eden ülkelerden biri haline geldik. Birçok yabancı uzman bu başarımızı, uluslararası arenada bir game changer olarak değerlendiriyor. İHAlarda yakaladığımız başarı sayesinde birçok ülkeden İHA ve SİHAlarımızın kendilerine satılmasıyla ilgili talepler var. Yakın zamanda Avrupa semalarında İHAlarımızı ve SİHAlarımızı göreceğimizi söylemiştim. Bu hedefimize kısa bir sürede ulaşacağımıza inanıyorum. Şimdi amacımız, bu tecrübeyi diğer yeni nesil teknoloji alanlarına aktarmak" dedi.

Bilişim Vadisi tarafından düzenlenen etkinliğe video konferans yöntemiyle katılan Bakan Varank, Türk oyun sektörünün de küresel pazarda önemli yere sahip olduğunu belirterek; Peak Gamesin 1,8 milyar dolar, Rollic Gamesin 168 milyon dolarla ABDli oyun şirketi Zynga tarafından satın alınmasının, 2020nin en önemli gelişmelerinden olduğunu hatırlattı. Varank, uluslararası bir teknoloji firması ile, nitelikli oyun geliştiriciler yetiştirmek üzere bir Gaming Academyyi de yakın zamanda hayata geçireceklerini söyledi.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38