Avukatlar ikinci baro için organize olamadı

İstanbul ve Ankara'da ikinci baronun kurulması için gerekli 2 bin imza bugüne kadar toplanamadı. İzmir'de ise süreç sadece hazırlık aşamasında kaldı.

Gündem 14.09.2020, 08:44
Avukatlar ikinci baro için organize olamadı

Baroların yapısını değiştiren kanun teklifinin yürürlüğe girmesinin ardından İstanbul, İzmir ve Ankarada ikinci baronun kurulması için yürütülen çalışmalardan sonuç çıkmadı.

Barolarda tekelciliği bitiren, kamuoyunda "çoklu baro" olarak bilinen düzenleme 15 Temmuzda yürürlüğe girmişti. Düzenleme ile avukat sayısının 5 bini aştığı illerde asgari 2 bin avukatın imzasıyla, birden fazla baro kurulmasının önü açılmıştı. Mevcut avukat sayısına göre, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalyada birden fazla baro kurulabiliyor. Kanun uyarınca her baro, baro başkanı dahil 4 delege ve ilaveten her 5 bin avukat için bir delegeyle Türkiye Barolar Birliğinde (TBB) temsil edilebiliyor.

GEREKLİ İMZA TOPLANAMADI

TBBye 2nci baronun kurulması için İstanbulda 17 Ağustosta, Ankarada ise 21 Ağustosta başvuru yapılmıştı. Hem koronavirüs salgını sebebiyle hem de avukatların işini kolaylaştırmak amacıyla, TBB tarafından hazırlanan "uhap.com.tr" adlı özel sitede elektronik imzayla başvuru yapabiliyor. Ancak, bugüne kadar ne İstanbulda ne de Ankarada 2 bin imza toplandı. İzmirde ise süreç sadece hazırlık aşamasında kalmıştı.

SEÇİME KATILAMAYACAKLAR

Kanuna eklenen geçici maddeye göre, görev sürelerine bakılmaksızın tüm barolarda, baro başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri ile TBB delege seçimleri 2020 Ekim ayının ilk haftasında yapılacak. Ayrıca, yeni kurulan baroların, TBBye delege gönderebilmesi için seçimli olağan genel kurul yapması gerekiyor. Bu nedenle, İstanbul, İzmir ve Ankarada ikinci baro kuruluşu gerçekleştiremeyen üç dernek, ekimdeki baro başkanlığı seçimlerine katılamayacak. Dolayısıyla, TBBye de delege gönderemeyecek.

EBRU KARATOSUN

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29