Belediyede sahte imza skandalı!

CHP'li Büyükçekmece Belediyesi'nin 4 işçinin öldüğü fabrika yangınındaki denetim ihmalini örtmek için sahte imza ile geçmişe yönelik sahte evrak ürettiği ortaya çıktı

Gündem 13.06.2021, 14:13
Belediyede sahte imza skandalı!

Büyükçekmece Belediyesi sahte evrak skandalıyla çalkalanıyor. Her şey, Hadımköyde ruhsatsız bir tekstil fabrikasında 2019da çıkan yangınla başladı. Yangında 4 yabancı işçi can verdi. Soruşturmada fabrika sahibi Abdül Gürgen tutuklandı. Hakkında 20 yıl hapis istendi. İddiaya göre; fabrikada belediyenin denetim ihmali vardı. Belediye, soruşturmadan sıyrılmak için iş insanının eşi Yonca Gürgeni yönlendirdi. Kadın, olacaklardan habersiz cezaevindeki eşinden vekaletname aldı. O evrakı da belediyeye verdi. Ancak evrak, belediyede geçmişe dönük sahte belgeye dönüştü.

SABAHa konuşan Yonca Gürgen, "Yangından sonra fabrikadaki işleri halledebilmek için cezaevindeki eşimden vekalet alarak belediyeye yazılı bir talepte bulunmuştum. O belgedeki imzamı taklit ederek geçmişe dönük sahte evrak hazırlamışlar ama benim o tarihte imza yetkim bile yoktu" dedi.

SAHTECİLİK YAPTILAR

İddiaya göre; Yonca Gürgen, yangında zarar görmeyen belgeleri toplayabilmek üzere fabrikadaki mührün açılması için 26 Haziran 2019da notere giderek eşinden vekalet aldı ve Büyükçekmece Belediyesine başvurdu. Gürgen mührün açılması yönünde talepte bulunduğu ve altına imzasını attığı belgeyi 28 Haziran 2019da Büyükçekmece Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğüne teslim etti.


Gürgenin imzasının bulunduğu belgeyi alan Büyükçekmece Belediyesi yetkilileri, Gürgenin imzasını taklit ederek geçmişe dönük sahte evrak hazırladı. İddiaya göre yetkililer ilk olarak; 22 Nisan 2019da (yangından bir ay önce) bahse konu imalathanenin mühürlenmiş olduğunu belirten bir belge hazırladı, altına da taklit yoluyla Gürgenin imzasını yerleştirdi. Daha sonra da bu belgeyi, olayın yargılanmasının yapıldığı mahkemeye gönderdiler.

Duruşma sırasında söz konusu belgeyle karşılaşan Yonca Gürgen ise gördüklerine inanamadı. İmzanın kendisine ait olmadığını iddia eden Gürgen, belgenin incelenmesini istedi. Mahkeme kararıyla kriminolojiye gönderilen belge bilirkişi tarafından incelendi, imzanın orijinal olmadığı ortaya çıktı. Gürgen, belediye eliyle gerçekleştirilen dolandırıcılığın ardından suç duyurusunda bulunacağını belirtti.
AÇIK AÇIK YALAN SÖYLEDİ

Yangının meydana geldiği gün olay yerinde açıklama yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün "Yangın önlemlerinin yetersiz olması nedeniyle ruhsat verilmemiş ve işyeri mühürlenmiş" ifadelerini kullanmıştı. Yalan söylediği bilirkişi raporuyla tescillenen Akgünün şimdi ne söyleyeceği ise merak konusu.

BULUT YAMANDAĞ

Sabah

Yorumlar (0)
31°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13