Çırak, Bursiyer ve Stajyer Öğrencilere Yeni Kanun Teklifi

Çırak, Bursiyer ve Stajyer Öğrencilere Yeni Kanun Teklifi

Gündem 27.10.2023, 14:25
Çırak, Bursiyer ve Stajyer Öğrencilere Yeni Kanun Teklifi

Bu kanun teklifi ile çırak, bursiyer, kursiyer ve stajyerlerin çalışma, mesleki eğitim ve staj süreleri dikkate alınarak uzun vadeli sigorta başlangıcı belirlenmektedir. Ayrıca, çırak, bursiyer ve stajyer öğrenci olarak geçen süreler için borçlanma hakkı tanınmaktadır.

Neden Bu Kanun Teklifi Gereklidir?

Çıraklar, stajyerler ve öğrenciler, mevcut yasal düzenlemelere göre emeklilik hesaplamalarında dikkate alınmamaktadır. Bu durum, sigortalılık başlangıcı ve prim gün sayılarına yansımamaktadır. Çıraklar ve stajyerler, iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortalarından yararlanamamaktadır.

Özellikle Türkiyede milyonlarca çırak ve stajyer öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin uzun vadeli sigorta kollarına dahil edilmesi, onların gelecekteki sosyal güvencelerini artırabilir. Emeklilik sisteminin uzun vadeli olduğu göz önüne alındığında, çıraklık ve staj dönemlerinin emeklilik hesaplamalarında dikkate alınması önemlidir.

Kanun Teklifinin Maddeleri

  1. Sosyal Güvenlik Kurumuna Gelir Sağlanması ve Öğrencilerin Mağduriyetlerinin Giderilmesi: Bu madde ile çırak veya stajyer olarak çalışan öğrencilerin çalışma süreleri emeklilik hesaplamasında dikkate alınarak mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu düzenleme öğrencilerin mesleki eğitime teşvik edilmesine katkı sağlayacaktır.

  2. Yürürlük: Bu madde kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.

  3. Yürütme: Bu madde hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütecektir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı