Financial Times yazdı: Türkiye Suriyelileri göndermekte kararlı

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin olası operasyonuyla ilgili bugün yayınladığı analizde, Türkiye'nin Suriye'deki mevcut varlığının Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden beri ülke dışındaki en büyük ayak izi olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın operasyon sinyali vermesiyle bu durumun daha da büyüyeceğini belirtti

Gündem 25.07.2022, 17:11
Financial Times yazdı: Türkiye Suriyelileri göndermekte kararlı

İngiltere basınından Financial Times gazetesi, Türkiyenin Suriyedeki varlığını mercek altına alan bir habere imza attı.

"Suriye: Türkiyenin büyük planı ne?" başlıklı haberde, Suriyeli sivillerin geri dönüşlerinden bahsedildi.

Suriyelilerin dönüşü için güvenli bölgeler oluşturuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, Türkiyeye sığınan 3,7 milyon Suriyeli mültecilerin geri dönüşünü teşvik etmek üzere güvenli bölgeler sağlamak istediğine dikkat çekildi.


Üst düzey bir Türk yetkili, eleştirmenlerin iddia ettiği gibi Ankaranın "Suriyenin dokusunu değiştirmeye" çalışmadığını vurgulayarak, "Birçok Arap ve Batılı dost bu noktayı kaçırıyor." dedi.

"Türkiyenin yatırımı olmadan eve dönme umudu olmaz"

Terör örgütü DEAŞ ile dini açıdan mücadele kapsamında Türkiyedeki bazı üniversitelerin din öğretimi sunan fakültelerinin Suriyede açıldığını belirten yetkili, "Türkiyenin okullara, kliniklere ve iş fırsatlarına yatırımı olmadan Suriyeli mültecilerin eve dönme umudu olmaz." diye konuştu.

"Türkiye bizim için tek seçenek"

Görüşü sorulan 26 yaşındaki Asma, Türkiyenin olası çekilmesine işaret ederek, "Korkarız çünkü Türkiye bizim için tek seçenek. Türkiye giderse Rusya ve Esad gelir." ifadelerini kullandı.


Öte yandan, Ukraynadaki savaşa rağmen, Türk ve Batılı yetkililerin, Rusyanın Suriyedeki duruşunun değiştiğine dair çok az işaret olduğunu söylediği aktarıldı.

ABDnin eski Suriye temsilcisinin yorumu

Batılı bir diplomatın, Esad rejimine hava desteği sağlamak için Rus birliklerinin sayısının 2 bin ila 5 bin arasında olduğunu dile getirdiği kaydedildi.

Tabloyu değerlendiren ABDnin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Rusya için büyük bir başarı. Bunu riske atacaklarını ve çekileceklerini sanmıyorum." diye ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı