İstanbul'un yarısı virüse yakalanabilir

Uzmanlar, İstanbul'da koronavirüsün henüz zirve yapmadığını açıkladı. Virüs yükünün oldukça fazla olduğunu belirten uzmanlar, "Kış için kısıtlamalar şart" dedi.

Gündem 27.10.2020, 11:15
İstanbul'un yarısı virüse yakalanabilir

Türkiyedeki koronavirüs vakalarının yüzde 40ı İstanbulda bulunuyor. Megakentte yapılan testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 8lerden yüzde 20lere kadar yükseldi. Uzmanlara göre eğer yayılım bu şekilde devam ederse kış sonuna kadar 16 milyon nüfuslu İstanbulun yarısına yakını bu virüse yakalanacak. Şehirde henüz vakaların zirveye ulaşmadığı, virüs yükünün çok olduğu ve bu sebeplerden ötürü kışa uygun yeni bazı kısıtlamaların getirilmesi gerektiği savunuldu. Artan vakalara sebep ise kapalı mekanlarda buluşmalar gösterildi. Filyasyon çalışmalarında, toplu alanlarda uyulması gerekilen kuralların ihlal edildiği gözlendi. İstanbulluların maske kullanımına dikkat ettiği ancak cadde, meydan, pazar yerleri, lokanta-kafe vb. yerlerde fiziki mesafe kuralına pek uymadığı gözlendi.

KADIN HASTALAR ARTTI

Ayrıca ev toplantıları, memleketinden dönenlere yapılan hoş geldin ziyaretleri de vakaların artmasında önemli bir rol oynadı. Özellikle son dönemlerde kadın hasta sayısında bir hayli artış yaşandı. Kadınların sık sık birbirlerine gitmesi, komşu ziyaretinde bulunması, altın günü, doğum günü, mevlit gibi etkinlikler düzenlemesi hastalığın bulaşma hızını artırdı. Öte yandan birkaç gündür İstanbulda incelemeler yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kalabalık ortamlarda bulunan insan sayısının nasıl azaltılması gerektiği üzerinde durdu. Kamuda kademeli mesai uygulamasının toplu taşımadaki yoğunluğu bir miktar azalttı. Ama özel sektörde henüz aynı uygulamaya geçilmemesi yoğunluğun devam etmesine sebep oldu.

YÜCEL KAYAOĞLU

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
açık
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09