İstersek Boğaz'ı kapatır adalara da geçirmeyiz

Türkiye'nin Montrö'den doğan hakları olduğunu belirten uzmanlar "Bize yakın adaları abluka altına alıp Atina ile bağlantısını kesebilir, Türkiye'ye geçişleri yasaklayabiliriz. Bir savaş tehdidi halinde Boğaz'ı bile gemi trafiğine istersek kapatabiliriz" dedi.

Gündem 16.09.2020, 08:52
İstersek Boğaz'ı kapatır adalara da geçirmeyiz

1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşmalarını yok sayarak Egede aidiyeti belli olmayan ada, adacık ve kayalıkları işgal eden, gayriaskeri statüdeki adaları silahlandıran Yunanistana karşı Türkiyenin elinde önemli kozlar bulunuyor. Yunanistanın adaları silahlandırarak egemenliğini kaybettiğine dikkat çeken uzmanlar, Türkiyenin kendisine yakın adaları hukuki çerçevede abluka altına alma harekatı düzenleyip Atina ile bağlantısının kesilebileceğini belirtiyor. Adalardan Türkiyeye geçişlerin yasaklanabileceği ve böylece Yunanistana müeyyide uygulanabileceği ifade ediliyor. Ablukaların ise statüsü gayri hukuki şekilde Yunanistan tarafından değiştirilen Ayvalıkın 5 mil ötesindeki Midilli adası, Çeşmenin hemen karşısındaki Sakız adası ve Aydına 2 mil uzaklıktaki Sisam adasına uygulanabileceği ifade ediliyor.

ATİNA İLE BAĞINI KESEBİLİRİZ

Türkiyenin 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesinden doğan haklarını hatırlatan uzmanlar, savaş tehdidi durumunda Boğazı gemi trafiğine kapatabileceğini, bu durumda Yunan ekonomisinin olumsuz etkileneceğini söylüyor. Türkiyeye İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerinde tam kontrol sağlayan ve gemilerin geçişini düzenleme hakkı veren Montrönün 21. maddesine göre Türkiye kendisini pek yakın bir savaş tehlikesi tehdidi karşısında sayarsa, sözleşmenin 20nci maddesindeki hükümlerini uygulama hakkı bulunuyor. Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık, gazetemize yaptığı değerlendirmede "Türkiyenin, Doğu Akdeniz ve Egede kendisine yönelik bir tehdidin oluştuğunu belirterek Boğazları, Montrö Boğazları Sözleşmesine göre kapatma yetkisi var. Gelişmelerin böyle devamı halinde Boğazların kapatılabileceği gündeme getirilebilir. Bu, Türkiyeye verilmiş bir hak. Bu kozunu kullanması, AB liderlerinin önümüzdeki hafta yapacağı toplantıdan çıkacak kararlara göre şekillenebilir" dedi.

SAKIZA NAVTEX İKAZI

Bu arada Türkiyeden Doğu Akdenizdeki NAXTEX ilanlarının ardından bir NAVTEX hamlesi de Egede geldi. NAXTEXteki Lozan Antlaşması vurgusu ise dikkat çekti. Deniz Kuvvetleri mesajında "Sakız adasının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayriaskeri statüsü ihlal edilmiştir" denildi. Lozan Antlaşmasında 23 ada, gayriaskeri statüde olması kaydıyla Yunanistana devredilirken Atina 1960tan bu yana 23 adanın 18ini silahlandırdı, askeri tesisler kurmakla da kalmayıp tatbikatlar gerçekleştiriyor. Sakız adası çevresinde ilan edilen NAVTEXin oldukça önemli olduğuna değinen Işık "Yunanistan, Lozana aykırı olarak hemen hemen adaların tamamını silahlandırdı. Biri de Sakız. Türkiye, bölgenin tehlikeli ve riskli olduğunu duyurdu. Sakız çevresinde NAVTEX ilanı önemlidir. Türkiye ilk defa burasının Yunanistan tarafından silahlandırarak kendisine tehdit oluşturduğunu ve Ankaranın buna karşı tedbirler alabileceğini vurguladı" açıklamasında bulundu.

YAVUZA YENİ NAVTEX

Akdenizde yeni NAVTEX ilan edildi. Yavuz sondaj gemisinin görev süresi 12 Ekime kadar uzatıldı. Diğer yandan Türkiye-Yunanistan askeri heyetler arasındaki teknik toplantı, dün NATO Karargahında başladı. Milli Savunma Bakanlığı, toplantıda heyetlerin ayrıştırma usullerini ele alacağını bildirdi.

KÖTÜ KOMŞUNUN GAZINI KESİYORUZ

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege ve Doğu Akdenizde yaşanan gerginlik sürerken, gözler iki ülkeyi zaman zaman fiyatla ilgili olarak karşı karşıya getiren ve çözümün uluslararası tahkimde bulunduğu doğalgaz ticaretine çevirdi. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan "Şah Deniz-1" antlaşması kapsamında yılda 6,6 milyar metreküp gaz ithalatı öngörülmüştü. Türkiye, bu gazın yıllık 750 milyon metreküplük bölümünü, 23 Aralık 2003 tarihinde imzalanan bir antlaşmayla Yunanistana satıyordu. Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan gaz alım satım antlaşmasının süresinin 2021 yılında sona ermesinin ardından Türkiyenin bu antlaşmayı yenilemeyerek ithalatı durduracağı belirtiliyor.

SELÇUK BÖKE

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 05:15
Güneş 06:41
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:36