İsveç Başbakanı Kristersson: 'Türkiye'nin taleplerinin hepsini karşılayamayız'

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye ile devam eden müzakerelere ilişkin, "Türkiye'nin taleplerinin hepsini karşılayamayız" dedi.

Gündem 08.01.2023, 22:23
İsveç Başbakanı Kristersson: 'Türkiye'nin taleplerinin hepsini karşılayamayız'

İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği konusunda Türkiye ile müzakerelere devam ederken, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye ile devam eden müzakereler hakkında konuştu. Başbakan Kristersson, İsveçin Salen kentinde düzenlenen Toplum ve Savunma Konferansında yaptığı konuşmada, Türkiyenin NATO üyeliği konusunda İsveçin kabul edemeyeceği bazı taleplerde bulunduğunu ileri sürerek, "Türkiye, yapacağımızı söylediğimiz şeyleri yaptığımızı teyit ediyor, ancak kendilerine veremeyeceğimiz, vermek istemediğiniz şeyleri de istiyor. Türkiyenin taleplerinin hepsini karşılayamayız" diye konuştu.

Türkiyenin İsveçin NATO üyeliği konusunda ne zaman karar vereceğini bilmediklerini aktaran Başbakan Kristersson, söz konusu kararın Türkiyenin iç siyasetine ve İsveçin ciddiyetini gösterme kapasitesine bağlı olacağını açıkladı.

İsveç ve Finlandiya, geçtiğimiz sene şubat ayında Rusyanın Ukraynayı işgali sonrası onlarca yıldır devam eden tarafsızlıklarına son vererek NATOya katılım için başvuruda bulunmuştu. Türkiye ise, terör örgütlerine karşı daha sert adımlar atmasını istediği Finlandiya ve İsveçin üyeliklerini veto etmişti. Geçtiğimiz sene haziran ayında NATO zirvesi öncesi Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında Üçlü Muhtıra imzalamış ve söz konusu ülkeler terör örgütlerine karşı daha sert adımlar atmayı taahhüt etmişti.

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı