Kabine bugün toplanıyor: Masada üç kritik gündem

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanıyor. Kabinede, Rusya-Ukrayna savaşı, Türkiye'nin diplomasi trafiği ile kıyılardaki mayın riski ele alınacak. Ayrıca ekonomi ve Doğu Akdeniz'deki son durum kabinenin diğer başlıkları olacak. Emeklinin bayram ikramiyesine zam konusunun da kabinede gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Gündem 12.04.2022, 10:56
Kabine bugün toplanıyor: Masada üç kritik gündem

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Gündemde ekonomiden dış politikaya birçok kritik başlık bulunuyor. Kabinede, Rusyanın Ukraynaya 24 Şubatta başlattığı saldırıyla ilgili son durum ele alınacak. Türkiyenin iki liderin bir araya gelmesi ve savaşın sonlandırılması için yürüttüğü diplomatik çabalar ele alınacak.

BAYRAM İKRAMİYESİ MASADA

Ukraynadan kopup Karadenize sürüklenen ve şu ana kadar 3ü SAS timleri tarafından imha edilen mayınların Türkiye için oluşturduğu risk de masada olacak. Mayınların oluşturduğu tehdit, tespiti için yürütülen çalışmalar ve alınan önlemler değerlendirilecek. Yine Türkiyenin Ukraynadaki vatandaşları için yürüttüğü tahliye operasyonlarındaki son durum ile insani yardımlar konusunda atılabilecek adımlar da konuşulacak.

Kabinenin bir diğer önemli gündemi ise ekonomideki gelişmeler olacak. Enflasyonla mücadele kapsamında atılacak adımların ele alınacağı kabinede, stokçuluk, fahiş fiyat artışları, temel gıda ürünleri üzerinde yapılan manipülasyonlar ve bunlara karşı alınan tedbirler gözden geçirilecek. Ayrıca sahada yapılan denetimler konusunda bakanların sunum yapması bekleniyor. Bir süredir tartışılan emeklinin bayram ikramiyesine zam konusunun da kabinede gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Kabinenin bir diğer önemli gündemi ise Rusya-Ukrayna savaşının ardından dünyanın gündeminde ilk sıraya oturan enerji olacak. Karadeniz gazının geçişini sağlayacak vanaların taşınmasına devam edilirken, Doğu Akdenizdeki son durum da ele alınacak. "Doğu Akdenizde önemli gelişmeler olacak önümüzdeki günlerde" şeklinde açıklama yapan Enerji Bakanı Fatih Dönmezin son gelişmelerle ilgili kabineye bir sunum yapması bekleniyor.

TOPLANTI SONRASI İFTAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede, koronavirüs salgınındaki son durum gibi başlıkların da masada olacağı toplantıda alınan kararları Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyuracak. Erdoğan, daha sonra da kabine üyeleriyle iftar yapacak.

Osman Özgan

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı