Kapısına gelenleri kargocu zannediyordu! Vergi rekortmenine milyonluk tuzak

İzmir'de defalarca vergi rekortmeni seçilen Med-Kim Kimya Sanayi Genel Müdürü Seylan Yaz, dolandırıcıların tuzağına düştü. Kargocu kılığında gelerek Yaz'a kargo teslim edip imzasını alan dolandırıcılar, kurdukları şeytani planı devreye soktu.

Gündem 18.07.2022, 15:40
Kapısına gelenleri kargocu zannediyordu! Vergi rekortmenine milyonluk tuzak

İş adamı Seylan Yaz, 13 Şubat 2020de İzmir Alsancaktaki şirketin binasındayken kendisini PTT görevlisi olarak tanıtan kargo görevlisi geldi. Görevli, iş adamına İzmir Vergi Dairesi Başkanlığından gönderilen bir paket olduğunu söyledi.
İş adamı kargo görevlisinden kimlik kartı görmek istedi. Kargocu ise, kartın araç içerisinde kaldığını isterse gidip alabileceğini söyledi.
Teslim evraklarının listesinde birden fazla kişinin bilgilerinin ve imzalarının olduğunu gören Yaz, çalakalem bir imza ile kargo paketini teslim aldı.

19 MİLYON EUROLUK İCRA
Kutuyu açan Yaz, paket içerisinde Vergi Usul Kanununun yer aldığı bir kitapçık ve İngilizce broşürler gördü. Kargo paketinin aynı gün gönderildiğini de fark edince, iş adamı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatılırken bir süre sonra iş adamı Seylan Yaz hakkında, düzenleme tarihi 31 Mayıs 2019, ödeme tarihi ise 28 Ağustos 2020 olan 19 milyon euroluk (330 milyon lira) tek senetle icra takibi başlatıldığı ortaya çıktı.
İCRAYA İTİRAZ ETTİ
Takip ve senet alacaklısı görünen Abdülbaki Tunçdemiri tanımadığını ifade eden Yaz, icraya itiraz edip savcılığa durumu bildirdi. Tunçdemirin Romanyada pek çok dolandırıcılık eylemine adının karıştığı ve ceza aldığı, Birleşik Arap Emirliklerine kaçtığı belirlendi.

İncelenen kamera görüntülerinde PTT görevlisi kılığına girerek Yazın imzasını alan ve sahte senetle icra takibi başlatan 6 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
15 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ
Tutuklanarak cezaevine gönderilen Abdülbaki Tunçdemir ve 5 şüpheli hakkında fikir ve eylem birliği içerisinde dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle 15er yıl hapis istemiyle dava açıldı. Dava, ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

DİLEK YAMAN DEMİR

Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı