Karadeniz Türkiye'nin kuzey denizi: Avrupa gazı bizden alacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz keşfedilen Karadeniz'in Avrupa'nın yeni Kuzey Denizi olabileceğini söyledi. Avrupa'nın enerjide dışa bağımlı olduğunu hatırlatan Dönmez, "Yüzde 30'unu kendi kaynaklarıyla (Kuzey Denizi) üretiyor, üçte birini Rusya, üçte birini Afrika'dan ithal ediyor. Karadeniz'deki keşif AB açısında da pozitif bir gelişme" dedi.

Gündem 11.09.2020, 11:01
Karadeniz Türkiye'nin kuzey denizi: Avrupa gazı bizden alacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yeni Şafak Ankara Haber Müdürü Hüseyin Likoğlu ve Muhabir Fazlı Şahanın sorularını yanıtladı. Dönmez, şunları söyledi:

Avrupadan bazı açıklamalar oldu, hatta pozitif açıklamalar oldu. Baktığınızda Avrupa kıtası da enerjide dışa bağımlı bir coğrafya. Yani Avrupa Birliği açısından baktığınızda doğal gaz özelinde yüzde 30unu kendi kaynaklarıyla üretiyor ve giderek de azalıyor, yani Kuzey Denizi başta olmak üzere. Neredeyse işte 3te birini Rusyadan, diğer 3te 1ini Afrika ve diğer ülkelerden ithal ediyor. Bu coğrafyada, Karadenizde böyle büyük bir keşfin yapılıyor olması bizi doğrudan tabi ki ilgilendiren, sevindiren bir durum ama Avrupa Birliği açısından da tabi ki pozitif bir gelişmedir.

CİDDİ POTANSİYEL İÇERİYOR

Biz hatta onun için, yani Karadeniz diğer keşiflerle birlikte baktığınızda, ki hani Romanyada bu anlamda birkaç keşif var yine Karadenizde, Karadeniz bir yerde Avrupanın Kuzey Denizi olabilecek bir potansiyel içeriyor hidrokarbon kaynakları açısından. Romanya tabi bize göre daha talepleri, tüketimi daha düşük bir ülke, ama orada bulunan keşif de Romanyanın ciddi anlamda ihtiyacını karşılayacak bir keşiftir Karadenizde buldukları keşif. Bizim aşağı yukarı 100-120 kilometre kuzeybatımıza düşüyor onların keşfi Karadenizdeki.


ÇIKARTMASINI DA BİLİRİZ

Önce arayamazsın dediler. Aramaya başladık. Bir kısım malum çevre, arasa da bunlar bulamaz dediler, bulduk. Şimdi "bulsa da çıkartamazlar" demeye başladı. Allahın izniyle nasıl bulduysak çıkartmasını da biliriz. Marmarada daha önce doğal gaz keşfimiz vardı. Tabii miktar bu kadar değildi, çıkarttık. Şimdi o saha bitti. O sahada şu anda BOTAŞ eliyle yer altı doğal gaz deposu yapıyoruz.

Doğal gazda dengeler değişiyor. Rusyanın en fazla gaz ihraç ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, son yıllarda alım oranında ciddi düşüşler gerçekleştiriyor. Öyle ki, Rus gazındaki yüksek fiyattan dolayı alternatif ülkelere yönelinilirken, mart ayında düşüş oranı ise yüzde 70i aştı. Türkiyenin doğal gaz tedariğinde uzun süre açık ara birinci olan Rusyanın zirveyi 4 ülkeye kaptırmasını yorumlayan uzmanlar ise; değişen dengelerin Rus tarafını indirime zorlayacağının altını çiziyor.


TUNA-1DE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Baktığımızda Karadeniz, Basra Körfezine veya İran Körfezine göre daha derin. Uygun bir modelle bu sahayı geliştirip üretime hazırlayacağız. Bunun için şu anda mühendislik çalışmaları başlamış durumda. İnşallah hedefimiz 2023 gibi üç yıl içerisinde Cumhuriyetimizin 100. yılında bu gazı kıyımıza getirip sisteme bağlamak.

İlk etapta yüksek volümlü üretim olmuyor bu tip sahalarda. Üretim planlaması temel itibari ile bir optimizasyon işi. En yüksek üretim seviyesine çıkmak için belirli bir süreye ihtiyacımız olacak gibi öngörüyoruz ancak 2023te karada ilk gaz teslimini yapacağız. Toplamda 30-40 kuyu açmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız şu anda bu çalışmayı yapıyor. Allahın izniyle çıkartacağız, bir sıkıntı görmüyoruz.


GÜZERGAH NASIL?

Uygun olan bir lokasyondan karaya çıkacağız ve ana iletim hattımıza bağlanacağız. Tabii ki o kadar büyük volümlü bir gazı o bağlantı hattı taşımaz. Biz karaya çıktığımız yerden ana iletim hattına kadar olan ana iletim hattı orada en yakın Düzce-Sakarya hattı. Şimdiki otoyola paralel bir hat düşünün diğer anlamda bizim BOTAŞın ana iletim hattı, oraya uygun bir yerden sisteme bağlamış olacağız. Dolayısıyla karadaki çalışmaları da BOTAŞ şu anda planlıyor. Karada yapılacak çalışmalar var, kıyı terminali gibi. Denizin altında su altı yapıları çalışmalarımız olacak. Bir taraftan da sondaj sayımızı artıracağız. Sahanın büyüklüğüne göre yeni kuyular açarak sahayı üretime hazır hale getireceğiz.

YENİ GEMİ YOLDA

Kanuniyi de inşallah yılbaşı gibi Karadenize göndereceğiz. İki gemi olacak. İhtiyaca göre hangisi ekonomik olursa, kiralama ya da satın alma gibi seçeneklerden birisini tercih ederek hızla sahayı geliştirip üretime hazırlayıp, süratle 2023e yetiştirebilmek için arkadaşlar araştırmalara başladılar.

İki katmanı deldik. O iki katmandaki rezerv miktarını 320 milyar metreküp olarak ifade ettik. Aşağıda, üstteki yapılara benzer iki katman daha var. Onun için de 1000 metre inmemiz lazım. Oradaki ilerleme devam ediyor. İnşallah kısa süre içerisinde testler-analizler yapılacak. Oradan da bir olumlu netice alırsak kamuoyuyla paylaşacağız.

BAĞIMSIZ ENERJİ GÜÇLÜ TÜRKİYE
14 ay önce 2 bin kilometrekarelik alanda sismik tarama yapıldı. Şu anda keşfedilen alanın büyüklüğü 250 kilometrekare. 6 bin kilometrekarelik komşu bir alan daha var. Bu bölgenin de sismiği yapılacak.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak önemli bir hamlenin başlangıcı olarak görüyoruz. Türkiye yıllardır özellikle cari açıkla mücadele ediyor. Önemli etkenlerden birisi enerji ürünlerinde dışa bağımlılığımız. Bunları azaltacak olmanın genel ekonomiye çok olumlu katkıları olacak. Biz hep öyle diyoruz, bağımsız enerji, güçlü Türkiyenin en büyük anahtarıdır. Rabbime nasip ettiği için de hamdediyorum.

Hüseyin Likoğlu Fazlı Şahan

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:06
Yatsı 20:25