Kiralık ev ve konut satış fiyatları uçuşa geçti

Pandemide uzaktan çalışma modeline geçiş ilgiyi büyük şehirlerden sahil kentlerine kaydırdı. Tüketicinin talebi sahil kentlerine kayınca da hem kira hem de satış fiyatları uçuşa geçti. Sahillerde ev fiyatları İstanbul'la yarışır hale geldi. İstanbul'da ortalama m2 satış fiyatı 12 bin iken, Muğla'da 18 bini geçti

Gündem 10.05.2022, 10:10
Kiralık ev ve konut satış fiyatları uçuşa geçti

Konut fiyatları için birçok bölgede artış oranları yüzde 300ü aştı. Kimi bölgelerde aylık kiralar satış fiyatlarını yakalamaya başladı. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Endeksa.com işbirliği ile hazırlanan "İkinci El Konut Piyasası Raporu" bu hareketi doğruladı. Aydında fiyatlar İstanbulu yakaladı.

En fazla konut satışı olan 50 il içerisinde en fazla değer artışı Mersin, Aydın ve Antalyada yaşandı. Konut fiyatlarının en yüksek olduğu iller ise Muğla, İstanbul ve Aydın...

İSTANBULU GEÇTİ!

Mersinde konut fiyatları yıllık bazda yüzde 158 arttı. Ortalama metrekare satış fiyatı 6.172 TLye çıktı. Aydında konut fiyatları son bir yılda yüzde 153 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı ise 11.204 TL oldu.

Antalyada ise konut fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 148. Ortalama konut metrekare satış fiyatları ise 9.861 TL. Muğlada da metrekare fiyatları İstanbulu geçmiş durumda. Muğlada ortalama metrekare fiyatı 18.568 TL.

İstanbulda bu rakam 12.102 TL. İstanbulda ikinci el konutların ortalama satış fiyatı 1.4 milyon TL civarındayken, Muğlada ortalama fiyat 2.5 milyon TLyi buluyor.

SEDA TABAK

Kaynak : Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı