Lüks araçlara hack tuzağı! Araca uzaktan müdahale edip para kazanıyorlar

Otonom araçlar hackerların hedefi oldu. Türkiye'de lüks aracı uzaktan müdahaleyle bozulan bir işadamı konuyu savcılığa taşıdı. Uzmanlar, arabalarda siber saldırılara karşı yazılımların geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor! Yapılan tespitler ve teknik bilgiler ışığında ortaya çıkanlar ise şoke etti.

Gündem 06.10.2020, 12:24
Lüks araçlara hack tuzağı! Araca uzaktan müdahale edip para kazanıyorlar

Otonom araçlar hackerların hedefi oldu. Türkiyede lüks aracı uzaktan müdahaleyle bozulan bir işadamı konuyu savcılığa taşıdı. Uzmanlar, arabalarda siber saldırılara karşı yazılımların geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor! Yapılan tespitler ve teknik bilgiler ışığında ortaya çıkanlar ise şoke etti. Araçlara uzaktan müdahale edenler arasında yetkili servisler bile olabildiği gibi bir tuşla bozulan araç yine servise muhtaç hale getirilip bir tuşla çalıştırıldıktan sonra araç sahibinden önemli paralar tahsil ediliyor! İşte ayrıntılar...

Yeni nesil araçlardaki bilgisayar sistemleri dünyada otomobilleri korsanların hedefi yaptı. Türkiyede de benzer bir hackleme skandalı savcılığa iletilen suç duyurusuyla ortaya çıktı. A.D. isimli bir işadamı, Audi, Volvo ve Scania marka araçların uzaktan müdahaleyle bozulduğu, daha sonra servis firmasının tamir için fahiş ücret istediği, bu yolla mağdur edildiğine ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

YETKİLİ SERVİSLER DE İŞİN İÇİNDE!

SABAHa konuşan işadamı, lüks araçların sistemlerine uzaktan müdahale olabildiğini belirterek, "Genellikle otobanlarda araca uzaktan müdahale ile kontrollü şekilde arıza uyarısı veriliyor. Bazen araç durduruluyor. Siz de dolayısıyla servisi arıyorsunuz. Servis elemanı da uzaktan bağlanarak aracı tekrar çalıştırıyor ve bunun karşılığında çok ciddi paralar alıyor. Konuyu araştırdığımızda organize bir yapının olduğunu fark ettik, konuyu savcılığa ilettik. Aynı marka otomobillerde başka mağdur arkadaşlarımız da olduğunu öğrendik" dedi.

Uzmanlar, otomobillerin dijitalleşmesi ile birlikte siber risklerin ortaya çıkabileceğini belirterek, bu konuda çok ciddi açıklar olduğunu belirtiyor. Arabaların siber saldırılara karşı hem sigortalanması hem de buna karşı yazılımlar geliştirilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, uzaktan hacklenen arabalara karşı önlemler alınabileceğini söylüyor. Uzmanlar, finans, ödeme, telekom sektöründe kullanılan blockchain tabanlı güvenlik yaklaşımının ileride ön plana çıkacağını, yakın gelecekte bunun otonom araçlar ve sağlık sektöründe de devreye alınacağını belirtiyor.

HACKERLARIN ODAĞINDA

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, otomotiv sektöründe otonom araçların hızla yayılmaya başladığını, araç içindeki veya dışındaki "sensor" ve "IoT" teknolojileri merkezi veya araç içinde daha fazla veri paylaşımında bulunulduğunu belirterek, "Büyük veri hızla artıyor. Bu sürecin farkında olan hackerların da ilgi odaklarından birisi artık otonom araçlar. Üreticiler testler sırasında birçok atak ile karşı karşıya kalıyorlar" dedi.

METİN CAN

Sabah

Yorumlar (0)
banner51
15°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:27
Öğle 12:53
İkindi 15:41
Akşam 18:09
Yatsı 19:29