Maraş'ta beklenen gün geldi

KKTC'de 46 yıldır kapalı duran Maraş 15 yıllık çalışmanın sonunda bugün açılıyor. Binlerce kütük defteri ve dosya ile 13 milyon belge incelendi. Maraş'ın tapusunun 3 Osmanlı vakfına ait olduğu belgelendi ve hak sahipleri belirlendi. Açılış öncesi dün yeni kapı ve kontrol noktası yapılmaya başlandı. Gazimağusa Belediyesi de temizlik yaptı.

Gündem 08.10.2020, 12:51
Maraş'ta beklenen gün geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) tarihi bir gün yaşanıyor. 46 yıldır kapalı olan Maraşın kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi 15 yıllık bir çalışmanın sonunda bu sabah itibarıyla halkın kullanımına açılıyor. KKTC ve Türkiyenin yürüttüğü çalışmalar kapsamında binlerce kütük defteri ve dosya ile 13 milyon belge incelenerek Maraşın tapusunun üç Osmanlı Vakfına ait olduğu belgelendi. Daha sonra yürütülen hukuki çalışmalar neticesinde hak sahipleri belirlendi. Envanter çalışmaları 1 yıl kadar kısa bir sürede tamamlandı.

KARAR COŞKUYLA KARŞILANDI

Kıbrıs Türk halkı Maraşın açılması kararını büyük bir coşkuyla karşıladı. Başbakan Ersin Tatarı Türkiye dönüşünde büyük bir kalabalık karşıladı. Dün ise Maraşa giriş için yeni bir kapı ve kontrol noktası yapılmaya başlandı. Gazimağusa Belediye ekipleri temizlik çalışmaları yaptı. İş makinaları ise asfaltlama çalışmalarına başladı.

BARIŞ HAREKATINDAN SONRA KAPANDI

Gazimağusada bulunan ve Kıbrısın en ünlü bölgesi olan Maraş, Barış Harekatından hemen sonra kapatıldı. 1974 öncesi Akdenizin en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran "Yeşil Hat" tampon bölgesinde bulunuyor. Üç Osmanlı vakfına ait olan Maraş bölgesinin tapuları ise KKTC Vakıflar İdaresinde bulunuyor. Maraş, Lala Mustafa Paşa Vakfı, Abdullah Paşa Vakfı ve Bilal Ağa Vakıflarına ait. 1990larda rastgele bir binada Maraşın kütükleri bulundu. Bu belgeleri Rumlar kaçırmak istedi ama yakalandılar. Tüm bu belgeler mahkeme sunuldu ve vakıf malı olduğuna karar verildi. Envanter çalışmaları bu tapular üzerinden gerçekleştirildi.

Talha Menteş

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:59
Güneş 07:25
Öğle 12:53
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:31