MEB Taşra Teşkilatındaki Ücret Dengesizliği Twitter'da Gündem Oldu

MEB Taşra Teşkilatındaki Ücret Dengesizliği Twitter'da Gündem Oldu

Gündem 17.01.2023, 12:57
MEB Taşra Teşkilatındaki Ücret Dengesizliği Twitter'da Gündem Oldu

MEB Şube Müdürü öğretmendir, eğitimcidir eğitimin içindedir. Buna rağmen Meslek Kanunu kapsamı dışında kalmışlardır. Uzman ve baş öğretmenlik haklarından yararlanamamışlardır. Mali ve özlük haklarında kabul edilemez dengesizlikler oluşmuştur. Mahiyetindeki eğitim öğretim sınıfı personellerinden toplamda çok daha az ücret alır hale gelmişlerdir. Zaman için de biriken diğer sosyal kayıplarla beraber MEB Şube Müdürleri adına dram başlamıştır. Son dönemde MEB’in üst bürokrasisinde yapılan mali iyileştirmelerden mahrum bırakılmaları ayrıştırılma duygusunu iyice körüklemiştir. MEB Bürokrasinin kilit taşı, çelik çekirdeği konumunda bulunan ve kurumlardaki yükü omuzlayan Şube Müdürleri/İlçe Müdürleri ve İl Müdür Yardımcıları, Bakanlığın bu işe çözüm bulacağı umutlarını hep diri tutmuşlardır. Ancak Ocak 15 maaşlarını hazırlayan /imzalayan Şube müdürleri görülmedikleri/önemsenmedikleri hissiyatına kapılmışlardır.

#MebSubeMudurleri Etiketi 210 Bin Twit ile Türkiye Gündemine Oturdu

Uzun zamandır seslerini çeşitli faaliyetlerle usulünce vakarlarını bozmadan karar alıcılara duyurma çabası içindedirler. Günümüzde ses duyurma mecralarından biri haline gelen sosyal medyada çok kere gündem olmuşlardır. Yine son olarak 16 Ocak 2023 te Twitter da 210 Bini aşan twit ile Türkiye gündeminde taleplerini iletmişlerdir.

-Eğitim İş Kolu Sendika Başkanları haklı taleplere sahip çıkmışlardır.

Medya ve sosyal medya üzerinden Eğitim sendikalarının teşkilatları ve bizzat genel başkanları destek mesajları açıklamışlardır. Durumun sürdürülebilir olmadığı, behemehal mevcut ücret dengesizliğinin giderilmesi gerektiği yönünde yetkililere çağrılar yapmışlar ve çözüm önerileri sunmuşlardır.

Kamu hizmetinin amaca uygun olarak etkin, verimli ve faydalı yürütülmesi için örgüt yapısının yani rol/görev/statü alanlarının, rasyonel şekilde düzenlenmesi ve her sorumluluk/statü alanına uygun ücretlendirmenin yapılması gerekir. Şube Müdürü/İlçe Müdürü gibi, unvanlarda görev yapanların, halen devam eden ücret dengesizliklerinin giderilmesi çalışma barışı, moral motivasyon ve hukukilik açılarından değerlendirmeye alınıp, gelirlerin hiyerarşik unvanlarla orantılı olarak çözüm getirilmesi gerekmektedir.

Adil ve vicdanların kabul edebileceği çözümler beklenmektedir. Ücret dengesizliğin gidermek için acilen 15 Şubat maaşlarına yetişecek, beklentileri karşılayacak MEB personeli hiyerarşisine uygun bir iyileştirme haberini yetkili makamlardan ümitle inancla beklemektedirler.

*MEB ŞUBE MÜDÜRLERİ PLATFORMU*

banner183
Yorumlar (14)
şube müdürü 3 hafta önce
twit attınız
sonucu nedir
Mehmet 3 hafta önce
Şube müdürleri genel idare hizmeti sınıfındadır. Eğitim öğretim sınıfı ile maaşlarını niye kerşılaştırdıklarını anlayamadık. Özlük haklarını iyileştireceklerse saygı duyarız ama emsalleri diğer bakanlıklarla karşılaştırsınlar. DYK, nöbet derken birçok öğretmen müdür ve müdür yardımcısını geçiyor ne diyelim biz de öğretmen müdürü geçemez mi diyelim. Her şube müdürü öğretmen değildir, ayrıca her şube müdürü önce müdür yardımcısı olup sonra okul müdürü mü olup da şube müdürü olmuştur.Direk öğretmenlikten şube müdürü olanlar çoktur.Bu bir sınıf değiştirmedir görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı yani müdürün amiri olma sınavı değildir. 76 maddeden sıraya girenleri hiç saymıyorum
Şube Müdürü 3 hafta önce
İl ve ilçelerde gün geçtikçe çalışma barışı ve huzur ortamı kaybolmaktadır. Meb yetkilileri acilen bu durumu çözmeli ve mutlaka en geç 6 Şubat maaş güncellemelerine yansıtılmalıdır. Aksi halde işler çok daha vahim bir noktaya varacaktır.
Vatandaş Rıza 3 hafta önce
Şube Müdürlerimiz hemen GİHS ayrılarak, EHS Geçip öğretmenlik mesleğini sürdürsün, engel bir durum yoktur. Kurumlar arasındaki ve aynı ünvanlar arasındaki maaş ve özlük hakları arasında ki farklar bir an önce giderilerek adil bir dağılım yapılması herkesin isteğidir.
POTOMYALI 3 hafta önce
Biz şeflere neden 3600 ödenmiyor. idareye atanan Şube Müdürü veya herhangi bir öğretmen arkadaşımıza yapacağı görevi ilk onlara kim öğretiyor, bakanlığımızı sendikalar öğretmen bakanlığına çevirdiler, bir de hak hukuktan bahsediyorlar...
şah 3 hafta önce
diktir hadi genel idare hizmet sınıfı işine gelmeyince eğitim öğretim sınıfı yersen
Seyfullah 3 hafta önce
Sesimizi duyurdugunuz için teşekkür ederiz.
Sahin 3 hafta önce
MebSube Müdürlerinin mali hakları iade edilmelidir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı