MİT'ten sınırdışı operasyon: Türkiye'ye patlayıcı göndermeye çalışan teröristler yakalandı!

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) gerçekleştirdiği operasyonla, Irak’tan Türkiye’ye gönderilmek istenen el yapımı patlayıcıları imal eden iki PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Gündem 16.07.2021, 14:39
MİT'ten sınırdışı operasyon: Türkiye'ye patlayıcı göndermeye çalışan teröristler yakalandı!

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Iraktan Türkiyeye gönderilmek istenen el yapımı patlayıcıları imal eden iki PKKlı terörist etkisiz hale getirildi.

Kadrolar üzerindeki nüfuzunu korumak isteyen ancak güvenli mağaralar dışına adım atamayan üst düzey örgüt mensupları, örgüt varlığının devam ettiğini kanıtlamak amacıyla metropollerde eylem yapılması talimatı verdi.

Dewran Gilidax kod adlı Emrah Yıldızer ve Andok Oramar kod adlı Barış Soydanın ürettiği patlayıcıların söz konusu eylemlerde kullanılması planlanıyordu.

Yerel istihbarat ağı sayesinde yerleri tespit edilen iki terörist an be an takip edilerek operasyon için uygun şart ve koşulların oluşması beklenildi.

Soydan ve Yıldızer, 4 Nisanda ürettikleri patlayıcıları Türkiyeye göndermeye çalıştıkları esnada, Irak/Duhok kırsalında beraberlerinde hazırladıkları patlayıcılarla birlikte hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.

PKKnın yurtiçi aparatlarından YDG-H içinde yer aldıktan sonra Türkiyeden kaçarak bölücü faaliyetlerini Suriyeye taşıyan Yıldızer, 2018 yılında Irak alanına geçmişti.

PKKnın Türkiyeye yönelik eylemlerini planlayan sözde özel güç unsurları içinde patlayıcı ve sabotaj eğitimleri alan Yıldızer, eylem gerçekleştirmek üzere Türkiyeye aktarılması planlanan örgüt mensuplarının lojistik ihtiyaçlarının temininden sorumluydu.

PKKnın sabotaj uzmanlarından olan Andok Oramar kod Barış Soydan ise eylem için Dewran Gilidax kod Emrah Yıldızer tarafından özel olarak seçildi.

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08