Oruç Reis nasıl, neden ve kaç yaşında öldü? Oruç Reis'in Hayatı

Sakallarının kızıl renkte olması nedeniyle kızıl sakal lakabıyla anılan Oruç Reis deniz ticareti ve gemiciliğe yaptığı katkıyla kısa sürede üne kavuştu. Ünlü denizcinin hayatı TRT ekranlarında yer alan Barboroslar Akdeniz’in Kılıcı diziyle yeniden güdeme geldi. Hayatı ve ölümü hakkındaki aramalar yoğunluk kazandı. Peki, Oruç Reis nasıl öldü? Oruç Reis neden ve kaç yaşında öldü?

Gündem 27.01.2022, 16:17
Oruç Reis nasıl, neden ve kaç yaşında öldü? Oruç Reis'in Hayatı

Oruç Reis nasıl, neden ve kaç yaşında öldü? Denizlere hakimiyeti ile bilinen denizci Oruç Reis, Barbaros Hayreddin Paşanın ağabeyidir. Osmanlı yerleşkesi olan şu anki Midilli’nin Bonova köyünde doğdu. İşte Oruç Reis’in ölümü…

ORUÇ REİS NASIL ÖLDÜ, NEDEN VE KAÇ YAŞINDA?

Cezayir’in doğusunda, İspanya’nın hakimiyeti altında bulunan Tlemsan’ı elde eden Oruç Reis, İspanyollardan yardım alan Tlemsan emirine karşı, elde ettiği yerleri savundu. Topraklarını yedi ay boyunca müdâfaa etti. Yerli halkın ihanet etmesi üzerine, Cezayir’e dönmek için düşman kuşatmasını yarıp dışarı çıkmaya çalıştı.

Düşmanı yararak bir kısım leventleriyle birlikte ırmağı geçti. Ancak, yirmi kadar levendi, düşman tarafında kalmıştı. Oruç Reis, kurtulma ümidi olmadığını bile bile, leventlerini yalnız bırakmamak için tekrar düşmanları arasına daldı. Nehri geçmeye çalışırken leventlerinin çoğu öldü. Tek kollu Oruç Reis, yanındaki son levendin de öldüğünü gördükten sonra, aldığı mızrak yarası sonucu öldü.

Oruç Reisin ölümünü İspanya Kralına ispatlamak isteyen İspanyollar cesedin başını keserek almışlar ve bal dolu bir torba içerisine koyarak İspanyaya götürmüşlerdir. Bunu yapmalarının nedeni, birçok kereler Oruç Reisle çatışmaya giren İspanyolların, onu öldürdüklerini İspanyol Kralına bildirmelerine rağmen bunların hiçbirinin doğru çıkmamasıdır.

Oruç Reisin başı kesik bedenini alan leventler onu Cezayire getirdiler ve Cezayirin ulusal evliyalarından olan Sidi Abdurrahmanın Kasbahda bulunan Sidi Abdurrahman Camii yanındaki türbesine gömdüler. Bugün Oruç Reis ve Sidi Abdurrahmanın birlikte yattıkları Cezayir Kasbahdaki bu türbe, Arapça öğrenen çocuklar için mahalle okulu olarak kullanılmaktadır.

Oruç Reisin 1518’de hayatını kaybettiğinde, kırk sekiz yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Hayatı

Muhtemelen 1470te (bazı kaynaklara göre 1474te) Osmanlı yerleşkesi olan şu anki Midilli’nin Bonova köyünde doğdu. Babası, Vardari Yâkub Ağa, 1462’de Midilli’nin fethine katılmış ve Bonova köyü kendisine tımar olarak verilmişti. Burada yerleşip evlenen Yâkub Ağanın İshak, Oruç, Hızır ve İlyas adını verdiği dört oğlu oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı