Sahte şeyh hakkında yeni detaylar ortaya çıktı

12 yaşındaki çocuğu taciz ettiği için tutuklanan 'Fatih Nurullah' takma adlı 'sahte şeyh' Eyüp Fatih Şağban, 30 yıldır entrikalar çeviriyor. Uşşaki tarikatına giren Şağban, kısa süre sonra kendine ait dergah kurmak istedi. Kovulunca Uşşakilerin İnegöl koluna gitti. Ancak kapıdan çevrildi. Şağban son gittiği Çorum'da da gruplaşma çabasına girdi. Onu tanıyanlar, Şağban'ın etrafındakileri kandırmak için sahte icazet belgesi gösterdiğini Ankara, İstanbul, Çorum ve Sakarya'da milyonlarca liralık arazi ve binalara sahip olduğunu anlatıyor.

Gündem 07.09.2020, 08:18
Sahte şeyh hakkında yeni detaylar ortaya çıktı

12 yaşındaki kız çocuğuna taciz ettiği ortaya çıkan "Fatih Nurullah" takma adlı sahte şeyh Eyüp Fatih Şağbanın karanlık yüzü ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Sahte Şeyh Sağbanın en az 30 yıllık tarikat serüvenini bilen isimler Yeni Şafaka konuştu. Tanıkların iddiasına göre, girdiği ilk tarikattan kovulduktan sonra Uşşaki Tarikatına intisab eden Şağban, daha yola ilk girdiği günlerde şeyhliği gözüne kestirdi.

İCAZET ALMADAN DERGAH KURDU

Tarikatın şeyhi Sıddık Naci Eren Hocaefendinin yakınlarında bulunarak kendini göstermeye çalıştı. Tarikat içerisinde kendine yakın bir grup kurmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Tarikat adabına uygun olmayan davranışlar sergilediği için zaman zaman uyarılar aldı. Şeyh olmayı kafaya koyan Şağban, ilk dergahını Uşşaki Tarikatı içerisindeyken kurdu. İcazet alma gereği duymadan dergah kurup Eren Hocaefendinin karşısına çıkan Şağban hilafet istedi.

BİR TEK ŞAHİDİ YOK

Eren Hoca ise Şağbanı "Evladım biz her yer açana hilafet vermiyoruz. Bakarız kısmetinde varsa olur. Yoksa kimin kısmetinde varsa o posta oturur diyerek reddetti. Burada aradığını bulamayan Şağban, edep dışı davranışlarda bulununca uzaklaştırıldı. Şağbanın sonraki rotası Uşşakilerin İnegöl Kolu oldu. Ancak burada da Mezarcı Mehmet Hocaefendi tarafından "Kardeşimizin kovduğu adama bizde yer yok" denilerek kapıdan çevrildi.

SAHTE İMZALI İCAZET BELGESİ

Şağbanın son durağı Çorum oldu. Entrikalarına devam eden Sağban, buradaki Uşşaki Şeyhi İbrahim İpek Hoca hayatta iken cemaat içinde gruplaşma çabalarına girmiş. Hocanın vefatının ardından da "İcazet aldım" diyerek şeyhliğini ilan etmiş. İbrahim İpekin Şağbana icazet verdiğine, işaret ettiğine şahit olan kimse yok. Cemaati inandırmak için sahte imzalı icazet belgesi hazırladığını öne sürenler bile var.

HOCANIN AİLESİNE TECRİT

Çakma şeyhin bir diğer hamlesi de makamını sağlamlaştırmak oldu. Yerini sağlamlaştırmak için icazetin yok diyen herkesi tarikattan uzaklaştırdı. İslam dışı davranışları nedeniyle kendisine karşı çıkan İpek Hocanın ailesi, taciz ve tecride maruz bırakıldı. İddialara göre 2015 ve 2018 yılında açıklamalar yayınlayarak Fatih Nurullah takma adlı Şağbana karşı çıktıkları için İpekin ailesine selam vermek bile neredeyse yasaklandı.

Dergah değil Mescid-i Dırar

Çakma şeyhe karşı büyük mücadele veren Uşşaki Tarikatının 2018in mart ayında hazırladığı ve tarikatın tüm kolları tarafından imzalanan açıklamaya Yeni Şafak ulaştı. Eyüp Fatih Şağbanın kurduğu dergah, Peygamber Efendimiz döneminde Müslümanlar arasına nifak sokmak için kurulan ve bizzat Efendimiz tarafından yıkılan Mescid-i Dırara benzetildi.

SÖZ VE EHLİYETİ YOK

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Son günlerde bazı şahıslar, Uşşakileri ve Uşşakiliği temsil ediyormuş gibi Şeriata ve tarikat adabına uymayan birtakım konuşmalarla gündeme gelmiştir. İşgal etmeye çalıştığı makamın ehli-yetkilisi olmayan, "Elimi öpen cennete gider" vs. gibi Şeriata ve tarikata aykırı saçma sapan beyanlarda bulunan bir şahıs, hiçbir şekilde Uşşakileri temsil etmediği gibi Uşşakilikte söz sahibi de değildir. (..) Beyanları Ehli Sünnet itikadına aykırıdır. (..) medyatiklik ve şöhret uğruna yapılan bu saçmalıklar zaten kişinin Uşşakilikle uzak yakın bir ilgisinin olmadığını göstermektedir. Uşşaki geleneği, silsilesi içinde yer almayan tutum ve davranışlar, Uşşakilik ve Uşşakilerle uzak yakın bir bağlantısı bulunmamaktadır. (..) Kasımpaşa Uşşaki Asitanesi karşısında yer açarak ve "Biz Kasımpaşadaki Uşşakileriz" söylemi ile kendisini başkalarının (500 yıllık Uşşaki Asitanesini yönetenlerin) makamında göstermeye çalışan zavallılar, güneşi balçıkla sıvayacaklarını sanmaktadırlar. Nitekim bu davranış, Asr-ı Saadette de benzer olaylarla yaşanmış olan, Mescid-i Dırar hadisesi ile aynı olup, aynı amaçlara hizmet etmektedir. Bizler bu şahsın Uşşakilik ve Uşşakilerle bir ilgisi olmadığını sayın kamuoyuna arz ederiz.

Mustafa Duran

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 05:17
Güneş 06:43
Öğle 13:03
İkindi 16:29
Akşam 19:12
Yatsı 20:33