Şarapçı ve sirkecinin 'Kavaklıdere' kavgası

Şarap ve sirke üreten iki firma, 'Kavaklıdere' markası için davalık oldu. Kavaklıdere Şarapları, sirke üreten Kavaklıdere Gıda'ya açtığı marka davasını kazandı. Sirke üreten firma, 'Kavaklıdere' unvanını kullanamayacak.

Gündem 12.06.2021, 13:38 12.06.2021, 13:39
Şarapçı ve sirkecinin 'Kavaklıdere' kavgası

Hürriyetin haberine göre: Kavaklıdere Şaraplarının temeli 1929da Sevda ve Cenap And çifti tarafından, üzüm bağları ile meşhur Çankayanın Kavaklıdere semtinde atıldı.

Zaman içinde, iniş-çıkışlar yaşasa da Kavaklıdere, şarap üretiminde Türkiyenin yanı sıra uluslararası çapta da önemli bir konuma geldi. Sinop Boyabatlı Ahmet Yıldırımoğlu ise taşındığı Ankarada 1952de sirke üretimi için kolları sıvadı. Ulustaki Rüzgarlı sokakta 500 metrekarelik bir imalathanede üretime başlayan Yıldırımoğlu, zaman içinde Sirkeci Ahmet Ağa olarak da anıldı.

UNVAN KRİZ YARATTI

Biri, bir asra dayanan, diğeri 70inci yılına giren iki firmayı karşı karşıya getiren ise Kavaklıdere ismi oldu. Kavaklıdere Şarapları AŞ adına, Kavaklıdere Gıda AŞye karşı dava açıldı. Ankara 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde açılan davada, marka hakkının ihlal edildiği öne sürüldü. Davacı taraf avukatları, Kavaklıdere isminin şirket unvanından çıkarılmasını, ürünlerde de kullanılmamasını talep etti. Kavaklıdere Gıdanın avukatları ise iki firmanın ürettiği ürünlerin farklı olduğunu, tüketicinin ürün alırken karıştırma ihtimalinin ise bulunmadığını savundu. Avukatlar, mahkemeden davanın reddini istedi.


İMHA KARARI

YAPILAN yargılama sonrası mahkeme Kavaklıdere Şaraplarını haklı buldu. Mahkeme, Kavaklıdere isminin şirket unvanında kullanılmasını yasakladı. Anılan isimle çıkarılan ürünler için de toplatma ve imha kararı verildi. kavaklideregida.com isimli sitenin de kapatılmasını sağlayan mahkemenin verdiği kararı, istinaf mahkemesi konumundaki Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Hukuk Dairesi de onadı. Kavaklıdere Gıdanın ikinci kuşak temsilcisi Ali Ahmet Yıldırımoğlu (65) ise, Hürriyete, karara ilişkin bir değerlendirmede bulunmayacağını belirtti.

Hürriyet

Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10