Türk dünyasına yardım harekatı başlatıyoruz

Türkiye, soydaşlarını iyi ve kötü günlerinde yalnız bırakmıyor, kardeşlerinin üzerinden yardım elini çekmiyor. Pandemide 220 bin maske ve tıbbi cihaz, Ahıska Türklerine ulaştırılacak

Gündem 04.10.2020, 15:32
Türk dünyasına yardım harekatı başlatıyoruz

Kardeş Azerbaycana Dağlık Karabağın Ermenistan işgalinden kurtulması için her türlü desteği vereceğini belirten Türkiye, salgında aralarında dünyanın en gelişmişleri de dahil olmak üzere pek çok ülkeye yardım ederken soydaşlarını da unutmadı. Cerrahi ve N95 maskeler, ventilatörler, Favipiravir gibi ilaçlar ve birçok çeşit tıbbi cihaz; Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistanda yaşayan Ahıska Türklerine gönderildi. Talep edilen yardımlar arasında 220 bin cerrahi maske, 25 bin n95 ve benzeri maske, 25 bin koruyucu tulum, 1 milyon 50 bin eldiven, 25 bin koruyucu gözlük, 70 ventilatör (solunum cihazı), bazı ilaçlar (Favipiravir, Plaquenil, Aspirin vb.) ile oksijen tüpü, tekerlekli sandalye ve vücut ateş ölçer ürünler bulunuyor. Yardımların, küresel düzeydeki çatı kuruluşu olan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) vasıtasıyla ulaştırılması ve Türk sanayicilerin taleplere destek vermesi bekleniyor.

"YANINIZDAYIZ GARDAŞIM"

1944te Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde on binlerce Ahıska Türkünün, ana yurtlarından çıkarılarak Orta Asyanın çeşitli bölgelerine göçe zorlanması, tarihe "Büyük Ahıska Sürgünü" olarak geçmişti. Türkiye, hiçbir zaman kardeşlerini yalnız bırakmıyor. Orta Asyaya yapılan üst düzey ziyaretlerde Ahıska Türkleri ile bir araya gelinerek meseleleri, ilgili makamlara iletiliyor.

Osman Çobanoğlu

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:59
Güneş 07:25
Öğle 12:53
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:31