Ünlü tiyatrocu: İBB Şehir Tiyatroları 7 aydır maaşımızı ödemiyor

Usta oyuncu Zihni Göktay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tiyatroya etkileriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Gündem 28.09.2020, 20:39
Ünlü tiyatrocu: İBB Şehir Tiyatroları 7 aydır maaşımızı ödemiyor

Hürriyette yer alan habere göre salgın dolayısıyla evinden görüş veren Göktay, 1973te Vasfi Rıza Zobu ve Muhsin Ertuğrul tarafından şehir tiyatroları kadrosuna alındığını aktararak, "O günden beri ben bu tiyatroda canımı dişime taktım, rapor almadım. Çok oyunda oynadım, çok kez koltukları tıklım tıklım doldurdum. Bu övünmek gibi bir şey değil. Ben megaloman da narsist de değilim" diye konuştu.

Sanatçı Göktay, Şehir Tiyatrolarındaki görevi süresince 16 genel sanat yönetmeni ve 15 belediye başkanı değiştiğinin altını çizerek, şu bilgileri verdi:

"1 Ocak 2011de yaş haddinden emekli oldum. O sırada genel sanat yönetmenimiz Ayşenil Şamlıoğlu hanımefendi, Ağabey seni bırakmıyoruz. Lüküs Hayat devam ediyor tıklım tıklım. Senin elin ayağın tutuyor. Niye emekli oluyorsun? Biz seni, konuk sanatçı statüsünden devam ettireceğiz dedi. Konuk sanatçı statüsünden ben devam ettim. Aralık 2012de koroner baypas ve mide olmak üzere iki ağır ameliyat geçirdim. 8-9 ay kadar nekahet devresi oldu ve tiyatrodan uzak kaldım."

Ağustos 2014te Erhan Yazıcıoğlunun genel sanat yönetmeni olduğunu belirten usta oyuncu, şöyle devam etti:

"Erhan Yazıcıoğlu, beni aradı ve Ağabey sana ihtiyacımız var. Karavanı kapatıp kalkıp geliyorsun. Şehir Tiyatrolarının 100. yılı münasebetiyle Cibali Karakolunu oynayacaksın dedi. Cibali Karakoluna zaafım olduğunu ve ne kadar oynamak istediğimi biliyor. Benim rüyamdır, bir o bir de Lüküs Hayat. Bana 28 sene Lüküs Hayatı oynadın, gel Cibali Karakoluna da başlıyoruz dedi. 2014ten geçtiğimiz mart ayına kadar Cibali Karakolunu oynadım. Açık hava, turneler tıklım tıklım doluydu." Bir maaş veriliyor ama biz bunun vergisini de veriyoruz Göktay, daha sonra genel sanat yönetmeni olan Süheyl Uygurun talebiyle, ilk kez 1916da sahnelenen Hisse-i Şayia oyununu izleyiciyle buluşturduklarını ve pandemi yasaklarının başladığı döneme kadar oynadıklarını dile getirdi.

Konuk sanatçı statüsünde, Şehir Tiyatrolarında farklı oyunlarda rol alan 16 arkadaşıyla birlikte çalıştıklarının altını çizen Göktay, şöyle konuştu:

"İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerini, Her şey çok güzel olacak sloganlarıyla ve 800 bin küsur oy farkla, benim de oy verdiğim Ekrem İmamoğlu kazandı. Derken kültür daire başkanı, genel sekreterler falan değişti ama oyunlarımızı oynuyoruz. Bu arada elimde sözleşme var, 6 Mart 2020de Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı hanımefendi ve Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü imzalı. Hisse-i Şayia ve Cibali Karakolu oyunlarında oynamak üzere, hizmet alımı sözleşmesi. 150 iş günü çalışılacaktır, şeklinde hukuki bir sürü madde var. Atla deve değil. Bir maaş veriliyor ama biz bunun vergisini de veriyoruz. Defter açtırdık, muhasebeci tuttuk."

Ek maaşımla geçindiğim için bir diziyi kabul etmedim

Usta sanatçı Göktay, en son ocak ve şubat maaşlarının ödendiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

"Ondan sonra oyun oynamıyoruz diye paramızı vermediler. Halbuki elimizde altı aylık sözleşme var. Ben kendimi buna göre ayarlamışım. O sırada bir diziyi kabul etmedim, ek maaşımla geçindiğim için. Ben ihtiras sahibi biri değilim. Hırs içinde bulunup onları almadım. Nasılsın, ne yapıyorsun? Biz size şimdilik, pandemi dolayısıyla maaş vermiyoruz diyen olmadı. Pandemi dolayısıyla bile olsa, Nasılsın, bir ihtiyacın var mı?diyen katiyen olmadı."

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen ile televizyonda yayınlanmak üzere bir saatlik bir tiyatro sohbeti yaptığını, ayrıca 2002de oynadığı Pembe Konağın Gelinleri adlı oyunun Şehir Tiyatrosunun YouTube kanalında yayınlandığına işaret eden Göktay, irtibatı kesmeden, tiyatroya faydalı olmaya çalıştığına vurgu yaptı.

İki çocuğumu da alnımın teriyle, nüfuzumu kullanmadan yetiştirdim Göktay, eşinin hasta olduğunu ve tedavi gördüğünü sözlerine ekleyerek, emekli maaşıyla ihtiyaçlarını yetiştiremediğini, ek iş almadığını söyleyerek, şunları aktardı:

Vereceğiz ya da vermeyeceğiz, başınızın çaresine bakın. diye bir şey söyleyin. Ayıptır. Ekrem İmamoğlu, seçim propagandasında, Ben kimsenin hakkını yemedim. Kimseye de hakkımı yedirmem dedi.

Dişli çocukmuş. Kazandı. Helali hoş olsun. İş bilenin, kılıç kuşananın. Ben de şimdi diyorum ki Türk tiyatrosuna 57 sene hizmet verdim. Dişimle salatalık soydum ve alnımın teriyle paramı kazandım. Ne Asmalı Mescitte, ne meyhanelerde, ne at yarışlarında, ne okey oyunlarında geçirmedim. Namusumla, rapor almadan bu tiyatroda hizmet verdim. İki çocuğumu da alnımın teriyle, nüfuzumu kullanmadan yetiştirdim."

Öğretmenlerin maaşı kesildi mi? Böyle şey olmaz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlunun bu durumdan haberi olmadığı tahmininde bulunan Göktay, şöyle devam etti:

"Kraldan çok kralcılar var. Efendi bir çocuk. Oyumu da verdim. Ama bir ayyuka çıksın iş, o zaman, Oynamıyorlar. Biz onlara oynamadıkları için para vermedik derler. O iş öyle değil.

Öğretmenlerin maaşı kesildi mi? Böyle şey olmaz. Bunlar çalışmadılar diyor olabilirler. Ama öyle bir çalışmışım ki... Siyatik hastasıydım, ambulans bekliyordu kapıda, rapor vereceklerdi ben istemedim. İstemem. dedim.

Lüküs Hayat seyretmeye, Kağıthane Sahnesine 600 kişi gelmiş. 1991 yılının ocak ayında annemi gömdüm. Salon tıklım tıklım doluydu. Sahneye çıktım oynadım, sonra kulise çıktım ağladım. Acımı içime gömdüm. Ben bu tiyatroya bu kadar güzellik, yaptım, helali hoş olsun tiyatroma. Ama ahde vefa vardır. Biz, teşekkür ve Allah razı olsun. nidalarıyla büyüdük. Onun için ben bunu affetmiyorum. Bana hakkımı teslim etsinler. Pandemi biter oyun oynarım ben yine, çağırırlar veya çağırmazlar. İki oyunum da tıklım tıklım gidiyor." Kıbrısta rulet çevirmek için istemiyoruz bu parayı

Kırgın olduğunu anlatan Göktay, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Zülfiyare dokunmadan söylemeye çalıştım. Benim ve 16 arkadaşımın, parasını versinler. Biz Kıbrısta rulet çevirmek için istemiyoruz bu parayı. Biz, BİMe, A101e, Şoka, Migrosa gidiyoruz. Evimizin ihtiyaçları için emekli maaşı yetmiyor. Ben araba da kullanmıyorum. Gaz, elektrik, aidat, su... Normal bir ailenin ihtiyaçları. Istakoz bacağı, yengeç, karides yediğimiz yok. Hamsi ucuzken hamsi yeriz, palamut ucuzken palamut yeriz. Ağlamıyorum. Allahıma, rabbime bin şükür. Hamd olsun. Bizden kötü durumda olanlar da vardır ama ben, 83 milyon kişinin tiyatrodan ve televizyondan tanıdığı bildiği ben bunu hak etmedim. Lüküs Hayat oynadım ama lüks hayat yaşamadım."

KAYNAK: HÜRRİYET

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (1)
öğretmen 3 hafta önce
Öğrencilerin sağlığı herşeyden önemli tutturmuşlar ek ders ek ders bende öğretmenim sağlığı hiçe sayan öğretmen öğretmen değildir para para ne parası şöyle diyelim;para açar yara düşürür zara ortalık olur kapkara ......... para seni kurtaramaz.vesselaM. ÇOOOOOKKKKKK DOĞRU
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43