Yeğen itirafçı oldu: Darbe tiyatro yalanı böyle üretildi

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen yeğeni Selahaddin Gülen itirafçı oldu.

Gündem 06.06.2021, 15:03
Yeğen itirafçı oldu: Darbe tiyatro yalanı böyle üretildi

FETÖ elebaşı Fetullah Gülenin MİT operasyonuyla Kenyada yakalanıp Türkiyeye getirilen yeğeni Selahaddin Gülen itirafçı oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Ankara TEMde 4 gün sorgulanan yeğen Gülen, önceki gün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Elebaşı amcası ve en yakınındaki üst düzey örgüt mensuplarıyla ilgili önemli bilgiler veren Gülen, çok sayıda mahrem imamı deşifre etti, örgütteki görevini ve eylemlerini anlattı. Fetullah Gülenin öz amcası olması sebebiyle doğuştan bu örgütün içinde olduğunu söyleyen Gülen, örgüt abiliği yaptığı, ByLock kullanıcısı olduğu ve "Osman" kod adını kullandığı bilgisini verdi.

YANINA 2 AY KİMSE ALINMADI

15 Temmuzda ABDde bulunan Selahaddin Gülen, darbe girişiminin ardından elebaşı Fetullah Gülenin yanına 2016 Eylül ayına kadar dışarıdan hiçbir ziyaretçinin alınmadığını anlattı. Yeğen Gülen, bu süreçte Pensilvanyadaki çiftlikte sadece mollalar, istişare heyeti üyeleri ve Fetullah Gülenin Diyalog Sorumlusu Alp Aslandoğanın bulunduğunu söyledi. Yeğen Gülen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun o dönem gündeme getirdiği, Adil Öksüzle ilgili nasıl "MİT ajanı" algısı oluşturulmaya çalışıldığına yönelik de önemli ipuçları verdi.

SUFLE PENSİLVANYADAN


Kılıçdaroğlu 15 Temmuzdan kısa süre sonra "20 gün önce önemli bir bilgi geldi. Öksüzün, MİT ajanı olduğuna dair bir istihbarattı" demişti. Selahaddin Gülen, bununla ilgili olarak "Örgüt içerisinde gelen tüm misafirlere Adil Öksüzün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile anlaştığını, bize tuzak kurulduğunu, bu darbe girişimi ile alakalarının olmadığını söylüyorlardı. Ayrıca cemaatin tabanına kadar bu bilginin bu şekilde lanse edilmesi istendi" dedi. Daha önce itirafçı olan FETÖnün MİT mahrem imamı S.Z. de "Adil Öksüze sahte MİT belgesini ben hazırladım" diye ifade vermişti.

İade edilmesin diye seferber olmuşlar

Kenyaya gittiği Ekim 2020de Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığını öğrendiğini ve gözaltına alındığını söyleyen Selahaddin Gülen, deport edilmesinin gündeme geldiğinde örgütün kendisi için seferber olduğunu anlattı: "Örgüt Amerikada yıllardır süren lobicilik faaliyetleri kapsamında, benim için birçok senatörle irtibata geçti. Kenyadan Türkiyeye iademin yapılmaması için baskı kurulması istendi. Amcam Fetullah Gülen tarafından Bilal Ekşi bu iş için görevlendirildi. İbrahim Bıçakçı (Kenya İmamı) Kenyada bulunan Amerikan Büyükelçiliği ile görüşme sağladı. Ayrıca benim kırmızı bültenle aranmamın kaldırılması için Avrupada yaşayan Ali Yıldız Fransa Interpolüne başvuruda bulundu."

Öksüzün ailesi çiftliğe getirildi

İtirafçı olan Selahaddin Gülen, 2018 Temmuzda Fetullah Gülenin yanına gittiğinde Adil Öksüzün ailesinin, Öksüzün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım tarafından kampa getirildiğini belirterek, "Bu kişilerin neden buraya getirildiği konusunda bir bilgim yoktu" dedi.

Amcam terör örgütü lideri

Selahaddin Gülen, "amcam" dediği Fetullah Gülenin terör örgütü lideri olduğuna ifadesinde şöyle değindi: "Terör örgütünün lideri olduğunu artık söyleyebilirim. Bu örgüt içindeyken bunun farkına varmadım. Ancak şimdi görüyorum ki Fetullahçı Terör Örgütünün lideridir."
Türkiyede kriptolar var

Türkiyede hala kendini gizleyen örgüt mensuplarının bulunduğunu ve örgütün faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatan yeğen Gülen, istişare heyeti üyelerinden Ali Ursavaşın "Türkiyede birçok gönüldaşımız var, onlar kendilerini gizliyor, bizden bir umut bekliyorlar" dediğini aktardı. Gülen, mollaların da kendi aralarında "Türkiyede gaybubet evlerine devam edilsin, eski sistemi hatırlatacak uygulamalara devam edilmesi gerekiyor" diye konuştuklarını söyledi.

Mollalar kapıda nöbet tutuyor

Örgütün yönetildiği ve elebaşının yaşadığı çiftlikle ilgili bilgi veren Selahaddin Gülen, "Güvenlik önemleri en üst seviyeye çıkartılarak kampın etrafına özel güvenlikler tutuldu. Kampın içi gece görüşlü ve sensörlü kameralarla donatıldı" dedi. Çiftliğin biri normal, diğeri sadece Cevdet Türkyolunun girebildiği garaj girişi olmak üzere 2 girişi olduğunu anlatan Gülen, "Bu garajdan direkt amcamın odasının olduğu kata geçiş var. Amcam bu binanın en üst katında kalıyor. Amcamın hizmetinde olan mollalar her gün dönüşümlü olarak nöbet tutuyor. Mollalar veya istişare üyeleri o kata telefon çıkaramaz" dedi. ABDULLAH SARİCA - OSMAN ÖZGAN

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
17°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36