Yeni baroya e-imza engeli

İstanbul ve Ankara'da ikinci baronun kurulması için imza toplama çalışmaları sürerken, Türkiye Barolar Birliği, avukatların e-imza ile başvurabildiği UHAP sistemini kapattı. İkinci baro için biraraya gelen hukuk dernekleri, karara tepki gösterdi

Gündem 15.09.2020, 12:36
Yeni baroya e-imza engeli

İstanbul ve Ankarada ikinci baronun kurulmasına Türkiye Barolar Birliğinden (TBB), e-imza engeli geldi.

Barolarda tekelciliği bitiren, kamuoyunda çoklu baro düzenlemesi olarak bilinen 7249 Sayılı Avukatlık Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 15 Temmuzda Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Böylece avukat sayısının 5 bini aştığı illerde asgari 2 bin imzayla, birden fazla baro kurulmasının önü açıldı. Mevcut avukat sayısına göre ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalyada birden fazla baro kurulabiliyor.

E-İMZA SİSTEMİ KAPATILDI

Bu illerden de İstanbulda 17 Ağustosta, Ankarada 21 Ağustosta 2nci baronun kurulması için TBBye başvuru yapılmıştı. Avukatlar, TBB tarafından hazırlanan "uhap.com.tr" adlı özel sitede elektronik imzayla başvuru yapabiliyordu. Ancak bazı baroların itirazı üzerine TBB Yönetim Kurulunun söz konusu sistemi kapattığı öğrenildi.

TBBNİN KARARINA TEPKİ

Kanuna göre, yeni barolar en geç 6 ay içinde gerekli imzaları toplayıp kuruluşu tamamlamalı. Ancak yeni baroların, ekimin ilk haftasında yapılacak TBB delege seçimlerine katılabilmesi için 18 Eylül Cuma gününe kadar 2 bin imzayı toplaması gerekiyordu. Buna karşın TBBnin söz konusu kritik haftada aldığı bu karar, yeni baro için bir araya gelen hukuk derneklerinin tepkisine neden oldu.

İSTANBULDA 1600 İMZA

Şu ana kadar ise Ankara ve İstanbulda 2 bin imzaya ulaşılamadı. Ancak İstanbul, ikinci baro için gerekli 2 bin imzaya daha yakın. Şu ana kadar İstanbulda yaklaşık bin 600, Ankarada da 600 avukatın imza verdiği öğrenildi. İstanbulda 18 Eylüle kadar 2 bin imzaya ulaşılması hedefleniyor. TBBnin UHAPı kapatmasının ardından da ise söz konusu tarihe kadar İstanbul 2 Nolu Baronun kurucular kurulu tarafından avukatların imza dilekçelerini TBBye teslim edeceği ifade ediliyor. Ankarada ise muhtemelen bu cumaya kadar 2 bin imzaya ulaşılamayacağı ancak "Mecburi baro değil, seçilmiş baro" sloganıyla yola çıkan hukuk derneklerinin, vesayeti ortadan kaldıracak 2 Nolu baronun kurulması için çalışmalarını sürdüreceği bildirildi.

Her şeye rağmen vesayeti bitireceğiz

Hukukçular Derneği Başkanı ve İstanbul 2 Nolu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Cavit Tatlı, TBBnin "UHAP kararına tepki gösterdi. TBB Yönetim Kurulunun İstanbulda yeni baronun kurulacağını gördüğü için UHAP sistemini kapattığını dile getiren Tatlı, "Hangi sistemi kapatırlarsa kapatsınlar. Tüm engellemelere rağmen biz İstanbulda yeni baroyu kuracağız. Ve vesayeti oradan kaldıracağız" dedi.
Şu ana kadar ki başvuru sayısının da bin 600ü geçtiğini belirten Tatlı, bu hafta sonuna kadar imza dilekçelerini tamamlayıp TBBye ulaştıracaklarını kaydetti.

Osman Özgan

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:06
Yatsı 20:25