Ajanskamu- Özel Haber

Geçtiğimiz ay başında İzmir İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ , Uluslar arası Rotary 2440. Bölge Federasyonuna bağlı İzmir Rotary Kulüpleriyle protokol imzalamıştı.

“Rotary Okulda” projesi ile bu yıl eylül ayında faaliyete geçen proje ile İzmir'de ilk etapta 27 okul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından  Rotary Kulüplerine teslim edildi. İlerleyen dönemlerde bu sayı 61 okula kadar çıkarılmak üzere proje taraflarca imzalandı.

"Bu protokolü neden imzaladın?" diye soranlara "Bakanlıktan üst düzey bürokratlar baskı yaptı imzalamak zorunda kaldım" cevabını vererek hedef saptıran  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ ise tepkilerin odağındaki isim oldu. 

Kamuyounda çok büyük tepki çeken Proje hakkında bazı kesimler suskun kalarak Ömer YAHŞİ'ye tepki göstermemeyi tercih ederken, bazı sendika şube başkanlarının Milli Eğitim Bakanı ve Bakanlık bürokratlarını hedef yapma çabaları da gözden kaçmadı. Milli Eğitim Bakanlığının "Böyle bir projemiz veya illere verilmiş bir talimatız bulunmamaktadır." açıklamasıyla bu iddialar da boşa çıktı. 

Kamuoyuna ilk defa sitemizin duyurduğu İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Rotaryenler Milli Eğitime mi Sızıyor" başlıklı haberimizin ardından İzmir İl Müdürü Ömer YAHŞİ'ye tepkiler yükselmiş,  bu konuda en net tavrı Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN göstermişti.

Ali YALÇIN hafta sonu Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen 9'uncu Bölge Eğitim Programı Toplantısında bu konuyu tekrar gündeme getirerek "Rotary ne okula yaklaşmalı ne de öğrenci ile yakınlaşmalıdır" diyerek tepkisini yineledi.  

YALÇIN" "Bu millet başı dışarıda, kökü burada, dal budağı her tarafta olan yapılara ilişkin uzun süredir bir sıkıntı, bir stres yaşıyor, içi daralıyor daralıyor, yeter artık deyip aman arıyordu. 15 Temmuz ihanet girişimi olduğu zaman bu millet iradesini ortaya koydu. Başı dışarıda, kökü burada, dal budağı her tarafta olan bu tip emperyal yapıların saçma sapan idealler için bu ülkede faaliyet gösteren yapıların ilişkilerinin kesilmesini noktasında bir irade beyanında bulundu. Ve 15 Temmuz'da da bedelini ödedi. Onun için Rotary ne okula yaklaşmalı ne de öğrenci ile yakınlaştırılmalıdır." dedi.

Eğitimci ve Ak Parti Eski Üsküdar İlçe Başkanı Zekeriya ERDİM'de yazdığı köşe yazısında:

Rotary Kulüpler; yeni hamleler, atraksiyonlar içinde. "Okullara destek" görüntüsü altında, yetişme çağındaki çocuklarımıza ve gençlerimize el atmanın peşinde.

Yeni öğretim yılı için, "Rotary Okulda" adlı bir proje geliştirmişler. İzmir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayarak, bir ucundan sisteme girmişler...

Sevinelim dostlar; Mason Locaları'nın ve loncalarının himmetleri sayesinde, Türkiye hem "çağdaş" hem de "müreffeh" olur. Bize de "Ne günlere kaldık ey gazi hünkar, eşşek vezir oldu katır mühürdar" diye yakınmak kalır...

Sahi, "Rotary Okulda" ise bizim millet nerede? İktidarın gölgesinde uyuklayan vakıflar, dernekler, sendikelar, cemaatler, cemiyetler, aydınlar, yöneticiler, medya kadroları ve kurumları hangi derin derede?

İtibarlı kişilerin ve kurumların destekleri ile makam sahibi olan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'yi, İstanbul'dan tanırdık. Yerli ve milli değerlerin, yılmaz bekçilerinden biri olduğuna ve olacağına inanırdık.

Aceba biz mi yanıldık, görüşmeyeli O mu değişti?.." diyerek tepkisini dile getirdi.

Peki Rotary Okulda Projesi İptal Edildi mi?

Projede Son durum nedir?

Tepkilere ve Bakanlığın açıklamarına rağmen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ projeyi tam gaz okullarda uygulamakta ısrarcı.

Rotaryenlerin web sitesinde de yer alan etkinik haberlerinde de görülebileceği üzere Rotary Kulüpleri okullarda Etkinlik, seminer, konser, kütüphanelere kitap dağıtımı, sınıfta öğrencilerle iç içe bir çok etkinlik vb birçok gerçekleştirmekte, Okullara tam olarak girmiş ve tam gaz çalışmalarına devam etmektedir.

 İşte Rotaryenlerin kendi web sitelerinde yer verdikleri o çalışmalardan bazıları: