Türkiye 2023 Eğitim Zirvesi düzenleyerek eğitimin tüm boyutlarını masaya yatırdı. SETA Vakfı'nın ev sahipliğinde önceki gün düzenlenen zirveye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı. Borsa İstanbul Grubu ve Sur Yapı'nın destekleriyle ilki düzenlenen Türkiye 2023 Eğitim Zirvesi önümüzdeki günlerde İstanbul dışındaki illerde de yapılacak. Eğitim vizyon belgesinin ana gündem maddesi olduğu zirvede "Tasarım ve Beceri Atölyeleri", "Mesleki Eğitim", "Erken Çocukluk Eğitimi" ile "2023 Eğitim Vizyonunda Ölçme Değerlendirme" başlıklarında oturumlar gerçekleşti.

Omuzlarımızdaki yükü hafifletmek adına yapılan çok anlamlı bir çalışma sözleriyle SABAH'a teşekkür eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bizim kendi çocuklarımızın, bu ülkenin, bu milletin, bu toprakların geleceği için bir mutabakata ihtiyacımız var. Bu mutabakat olduğunda eğitim, gerçekten millet olma şuurunu güçlendiriyor" dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir "değer sistemi" olmadan, felsefe olmadan bununla ilgili bir zihniyet modeli oluşturmadan, eğitimin somut tarafının ortaya konulabileceğine hiçbir zaman inanmadığını dile getirerek, "Bu bir zincir meselesi. Zincir aslında genel bir felsefeyle başlıyor. Eğitim felsefesiyle devam ediyor. Buna bağlı bir eğitim teorisi gerekiyor. Yani bir kavram çerçevesi gerekiyor. Kavram çerçevesinden hareketle model kurulması gerekiyor. Modele bağlı strateji koymak, stratejiye bağlı yöntemler, teknikler ve uygulama zincirini kurmamız gerekiyor. Bu kurulmadığında sadece aktivite yaparız. Sadece birtakım etkinliklerle projelerle yetinmek zorunda kalırız" diye konuştu. 

2023 eğitim vizyonuna da değinen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemiyle ilgili bir karar alındığında bu kararın muhakkak hangi parametreleri ne şekilde etkileyebileceğinin simülasyonunu yapmak zorunda olduklarını kaydetti. Selçuk mesleki ve teknik eğitime çok vurgu yaptıklarına işaret ederek, teknik eğitimle ilgili son derece işlevsel bir metodoloji izlediklerini vurguladı.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülkeyi bloke eden sınav sisteminin ana mekanizmasının okullar arasındaki imkan ve öğrenme farklılıkları olduğunu anlatarak, bu farklılık yüksek olduğu için velilerle çocukların belirli okulları tercih ettiklerini söyledi. Bu imkan ve öğrenme farklılıkları azalırsa o zaman okullar arasındaki tercihte bir sınırlama olacağını anlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, böylece sınavın baskısının azalacağını kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bunu yapmadan sınavın adını, metodunu, soruları değiştirerek asla yol alamayacaklarını belirterek, "Eş zamanlı olarak hem bu farkları azaltmaya çalışmak hem de okullarımız içindeki metodolojiyi zenginleştirme ihtiyacımız var" dedi.