Sivas Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Ülkemizde Yapımı gündeme alınan çoğu projelerden önce yapıma başlanmış olmasına rağmen gereksiz sebeplerden Dolayı  Geciktirilmiştir Bu olay Sivas'ımıza yapılan en Büyük kötülüklerin başında gelmektedir. Mevcut Gar Yerine  Yapılması planlanan ve sendika olarak bizimde desteklediğimiz Proje  Birden Üniversite Güzergahına  alındı  bu anlamsız değişikliğin Sivas Ankara Y.H.T projesini geciktireceğini Yazılı ve Görsel Basından defalarca Sivas halkına anlattık .Gelinen noktada Bizden sonra başlatılan Ankara Konya Eskişehir Y.H.T  yıllar önce Ulaşıma açıldığını görmekteyiz.


Bütün  Bu olumsuz Gelişmelere Rağmen Sistemli Bir çalışma ile 2020 nin son aylarında Sivas'ımıza Yüksek Hızlı Tren Gelecektir ümidi taşımaktayım. Bu Konuda Sayın Ulaştırma Bakanımıza Buradan Çağrıda bulunuyorum .Lütfen Sivas Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesine Destek veriniz

 


PROJENİN GECİKTİRİLMESİNE SEBEP OLAN KİŞİ VE KURUMLAR HESAP VERMELİ 


Hızlı trenin 2 saat yolculuk süresince 9 istasyonda durması planlanıyor. Ankara’dan sonra Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli’nden sonra Sivas’a ulaşacak. Buralardan geçen Hızlı tren yerleşim yerlerine hem ticari hem sosyo-kültürel değer katacak olması bu illerin tanıtımı daha etkin hale gelmesiyle turizmi canlandıracak ülke ekonomisine katma değer sağlayacak, firmaların iş yapabilirliği artınca üretimi destekleyen iş gücü yaratabilen yan sanayi kuruluşların buralarda daha etkin verimli hale gelmesi büyük kentlerdeki nüfus artışını durdurmak ve diğer illere teşvik sağlanması nüfus dağılımındaki dengeyi de sağlayacaktır.Ankara’dan Doğuya açılan kapı niteliğinde olan Sivas ve Kayseri’ye verilecek önem, ülke mozaiğini oluşturan toplum top yekun iş istihdamıyla daha iyi kalkınmaya imkan yaratacak ulaşımıyla sanayisiyle teknolojisiyle bilimle ve eğitim gibi alanlarda daha ilerlemenin isteği mevcuttur.

SİVAS'A HIZLI TREN VİZYON KATACAKTIR
Böyle yatırımların toplumun refah düzeyini artırmakla kalmayacağını belirterek, “Tüdemsaş’ın Hızlı trenin alt yapı ve yan ürünü malzeme üretimi için destek verecektir. Ulaştırma sektöründeki mesafelerin kısalması mamul ve yarı mamul ürünlerin sevk ve nakliyatında büyük yararı olacaktır” 

Sivas Hızlı Tren'i çoktan hakketmiş Bir İlimizdir.

 


Abdullah PEKER

Ulaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Sendikası