Dokuz işçinin siyanürlü toprak altında kaldığı İliç'teki altın madeninde arkadaşlarının bulunmasını bekleyen işçiler yetkili sendikaya tepki gösterdi.

Şirketteki yetkili sendika olan Türkiye Maden İşçileri (Maden İş) Sendikası'nın Genel Toplu Sözleşme ve Mevzuat Sekreteri Hüseyin Gürbüz'ü aralarında gören işçiler, "Bizi göçüğün altında bıraktınız. Bizi köle ettiniz. Memleketimizde canımızı da, malımızı da köle ettiniz. Amerikan insan da biz insan değil miyiz? Amerikan günlük saati 35 dolar da sen bizi 10 liraya saatini çalıştırmıyorsun" sözleriyle tepki gösterdi.

İşte belediye başkanlarının alacağı maaşlar İşte belediye başkanlarının alacağı maaşlar

Gürbüz de işçiye, "Sen susma devam et... Madene ben mi sattım? Şov yapma. Sana kim gazı verdiyse onun yanına git” dedi.

İşçi ise "Ben her zaman milletin yanında oldum her zaman olacağım da beni öldürseniz de olacağım. Gelmesinler buraya” diye karşılık verdi. Bir başka işçi ise, "100 üstüne 50 ton daha koyup da patlatmasalardı. Utanmazlar” diye konuştu.

Bir başka işçi de, "Bu her şeyi işverenle beraber yapıyor. Bugüne kadar bu işçinin o sahada... Sebebi de bu Maden İş Sendikası. Her şeyi beraber yapıyor. 'Seni işten atarım, sana şunu yaparım' deyip bu işçileri sustura sustura bu hale getiren bu sendika” dedi.

Taşeron firma vardiyaya çağırdı

Öte yandan, Anagold'un taşeronu Çiftay'dan işçilere talimat geldi.

İşçilere bugün gönderilen mesajlarda "Gereksiz haberlere kulak asmayalım...Arkadaşlar hepimiz akşam vardiya saatinde işe çıkıyoruz. Vardiyada olan kamyon personel parkında toplanıp iş dağılımı yapıp işe çıkacağız. Eksiksiz herkes gelecektir. İzinde olan arkadaşlar hariç" denildi. (ANKA)