2024-2025 eğitim öğretim yılı ile birlikte ilkokula başlayacak olan öğrenciler için kayıt sisteminde bazı değişiklikler olacak. Peki, öğrenciler ilkokula nasıl kaydedilecek? İşte detaylar…

Bu sene 2024-2025 eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak olan öğrencilerin kayıtları sil baştan değişiklik gösterecek. Peki yeni okula başlayacak olan öğrenciler için söz konusu kayıt işlemleri nasıl ilerleyecek? İşte merak edilenler…

Temmuz ayı ile öğrencilerin kayıtları tamamlanacak!
Milli  Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan okullar karne günü olan 14 Haziran 2024 tarihinde sona erdi. Ardından öğrenciler için yaz tatili resmen başlamış oldu. Önümüzdeki günlerde Temmuz ayında ise öğrencilerin sınıf atlatma işlemleri gerçekleşecektir.


Temmuz ayının son günlerinde ise öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlanmış olacak. Anasınıflarına, ilkokul birinci sınıflara, ortaokul beşinci sınıflara ve liselerin 9. sınıflarına kayıt işlemleri başlayacak.

Bu sene bakanlık sınıfları ve öğretmenleri otomatik belirleyecek!
Temmuz ayı ile birlikte öğrencilerden 1. ,5. ve 9. Sınıflara kayıt işlemleri başlayacak. Öğrenciler temmuz ayının son günlerinde kayıt işlemlerini gerçekleştirmiş olacaklar.

Fen lisesi hayali kuran ama kazanamayan öğrenciler için yeni bir fırsat! Fen lisesi hayali kuran ama kazanamayan öğrenciler için yeni bir fırsat!

Söz konusu kayıt işlemleri için bu sene bakanlık tarafından bir değişiklik yaşandı. Milli  Eğitim Bakanlığı öğrencilerin sınıflarını ve öğretmenlerini otomatik olarak belirleyecek bir sistemi e-okul vasıtasıyla uygulamaya başlayacaktır.

Söz konusu uygulamaya koyulacak sistemle beraber öğrenci velileri kura sonucu çocuklarının sınıflara yerleştirilmesinden sonra herhangi bir itirazda bulunamayacaklar. Ya da herhangi bir talepte bulunamayacaklar. Bu durumdan sonra herhangi bir değişiklik yapılması mümkün olmamaktadır.

Editör: Serhat SALİMOĞLU