İOKBS Bursluluk Sınavı ile burs almak için 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10, 11. sınıflar şu anda ter döküyorlar. Veliler ise muhtemelen okul bahçelerinde heyecanla çocuklarının sınavdan çıkmalarını ve kendilerine bir güzel haber vermelerini bekliyorlar. Ancak şimdi merak edilen farklı konular var. Örneğin sınav soruları ve cevapları nereden ve ne zaman yayınlanacak? Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrencilerin sınavda verdikleri cevapları akıllarında tutmaları mümkün mü?

İOKBS Bursluluk Sınavı için 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10, 11. sınıf öğrencileri ve velileri nefeslerini tutmuş bekliyorlardı. Ve yaklaşık yarım saat önce öğrenciler sınav teri dökmeye başladılar. Kazanan öğrencilerin burs alması durumu söz konusu olacak. Şimdi ise sınavla ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi sınav soruları ve cevaplarının ne zaman yayınlanacağı; diğeri ise sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusu...

LGS tercihlerinde Yarın Son gün LGS tercihlerinde Yarın Son gün

İOKBS Bursluluk Sınavı soruları, Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen kazanımlar kapsamında hazırlandı. Her bir soru dört seçenekli olarak soruldu. 5, 6, 7, 8. sınıflar ve hazırlık sınıfı öğrencilerine toplamda 80 soru yöneltilerek 100 dakika süre verildi. 9, 10, 11. sınıf öğrencilerine ise toplamda 100 soru yöneltilerek 120 dakika süre verildi.

Sınavın tamamlanmasının sonrasında sorular ve cevapları, önceki yıllarda da olduğu gibi Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden yayınlanacak. Buna yönelik paylaşımın 7 gün içerisinde yapılması bekleniyor. Fakat yayınlanan sınav soruları öğrenciler tarafından hatırlanacak olsa da cevaplar konusunda tereddüt yaşanabilir. Bu durum özellikle yanıtı net olarak bilinmeyen ve tereddüt edilen sorular için geçerli olacaktır. Öğrenciler hangi şıklar arasında kaldıklarını yanlış hatırlayabilirler. (kaynak: mebhocam com tr)

Bursluluk Sınavı takvimine göre öğrenciler için sınav sonuçları 17 Mayıs 2024 günü açıklanacak.

Editör: Serhat SALİMOĞLU