DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş, sendikalaşan işçilerin işten atıldığı Satera Elektrik’te patronların iş kolu değişikliği yaparak, fabrikaya Hak-İş’e bağlı Enerji-İş’i çağırdığını belirtti. Patronların suç işlediğini ifade eden Birleşik Metal-İş, “İşçilerin özgür iradeleriyle seçtiği sendikayı tanıyın” dedi.

Cengiz ve Kolin ortaklığıyla kurulan İstanbul Havalimanının yanında bulunan Satera Elektrik’te çalışan işçiler mart ayında Birleşik Metal-İş’e üye oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yetki belgesinin gelmesiyle birlikte 30’un üzerinde sendika üyesi işçi işten atıldı. İşçiler üç ay boyunca fabrika önünde direniş yaparken, bir yandan da hukuki mücadele başlatıldı. Bu süreçte Birleşik Metal-İş’in yetkisine de itiraz edildi.

İŞÇİLER YENİ ŞİRKETE GEÇİRİLİYOR

Davalar sürerken yazılı bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş, patronların fabrikanın bulunduğu aynı adreste apar topar enerji iş kolunda yeni bir şirket kurduğunu ve işçileri bu yeni şirkete kaydırdıklarını aktardı. İşçilerin Hak-İş’e bağlı Enerji-İş’e üye yapıldığını belirten Birleşik Metal-İş, “Sendikadan kurtulmak için işçileri işten atan, istifaya zorlayan, sendikanın yetkisine itiraz eden tescilli sendika düşmanlarının imdadına sendika kılığına girmiş patron tetikçileri yetişiyor. Cengiz Holding yetkililerine sesleniyoruz; madem sendika düşmanı değilsiniz, işten çıkardığınız işçileri derhal işbaşı yaptırın. Sendikanın yetki tespitine yaptığınız itirazı geri çekin ve işçilerin özgür iradeleriyle seçtiği sendikayı tanıyın” dedi.

Birleşik Metal-İş, Enerji-İş yöneticilerine de şöyle seslendi: “Patronun bu hukuksuzluğuna, ali cengiz oyunlarına ortak olmayı bırakın. Patronların ricasıyla geldiğiniz fabrikada işçilerin seçtiği sendikaya yapılan sendika düşmanlığını sorgulamayacağınızı biliyoruz. Ancak Birleşik Metal-İş Sendikası olarak işçi düşmanlarının işbirlikçilerinin suçunun peşini de bırakmayacağız.”

FETÖ'nün güncel öğrenci yapılanmasına dava FETÖ'nün güncel öğrenci yapılanmasına dava

EVRENSEL

Editör: Haber Merkezi