Enflasyon, akaryakıt fiyatları, yem fiyatları ve daha pek çok faktörün etkisi ile arka arkaya zamlar alan et fiyatları, Kurban Bayramı’na oldukça az bir zaman kala birçok kişiyi endişelendirmeye başladı. 

Haziran ayında kutlanacak olan Kurban Bayramı kapsamında kurban kesme vazifelerini yerine getirmek isteyen birçok kişi, son dönemlerde arama motorlarında kurbanlık fiyatlarını sorgulamaya başladı. Bu süreçte özellikle koyun fiyatlarının bir hayli merak edildiği görüldü. Bizler de bu içeriğimizde güncel koyun fiyatlarına, koyun seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğine yer verdik.

KOYUN FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR?

Koyun fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Koyunun özel bir ırktan gelmesi, fiyatının direkt olarak artmasına yol açar. Ayrıca koyunun kilosu, sağlığı, besili olup olmaması gibi faktörler de koyun satış fiyatlarını direkt olarak etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

KOYUN FİYATLARI - MAYIS 2024

Son haftalarda arama motorlarında sık sık sorgulanan koyun fiyatları, milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Hem Kurban Bayramı için hem de harici olarak koyun satın almak isteyen vatandaşlar, güncel piyasa rakamlarını sık sık araştırıyorlar.

Kurban Bayramı’na oldukça az bir zaman kala küçükbaş piyasası da canlanmaya başladı. Fiyatların ise bu sene ekonomik şartlara bağlı olarak ciddi ölçüde değişiklik göstermesi bekleniyor.

Gelen son bilgilere göre koyun fiyatları her yıl olduğu gibi bu yıl da il bazında değişiklik gösterecek. İstanbul için koyunun kilosunun 250 TL ila 300 TL aralığında değişeceği tahmin ediliyor. Ankara için ise koyun fiyatlarının 8 bin TL ila 14 bin TL aralığında olması bekleniyor.

Anadolu’da da koyun fiyatlarının hangi aralıkta olacağı merak ediliyor. Şu an için gelen güncel bilgilere göre ilgili bölgede koyunun kilo fiyatının 250 TL olacağı tahmin ediliyor.

Genel olarak bakıldığında bu yıl için koyun fiyatlarının 7 bin 400 TL ile 15 bin 500 TL aralığında değişeceği öngörülüyor.

KOYUN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Koyun seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle Kurban Bayramı için koyun satın almak isteyen birçok kişi, koyun seçiminde dinen nelere dikkat edilmesi gerektiğini sık sık araştırmaktalardır.

Kabine Toplanıyor İşte Gündem Maddeleri Kabine Toplanıyor İşte Gündem Maddeleri

Koyun seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerin başında hayvanın cinsiyeti gelmektedir. Kurbanlık koyunların genel olarak erkek koyunlardan olmaları istenilir. Dişi koyun için ise hamile olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Koyun seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da burun- tüy- göz kontrolüdür. Koyunun genel fiziki yapısının yanında burnunun nemli ve parlak, gözlerinin canlı ve tüylerinin de bakımlı olması, o hayvanın sağlıklı olduğuna işaret eder.

Koyunun iç etinin dolgun olup olmadığının anlaşılması için de birtakım kontrollerin yapılmasında fayda vardır. Dıştan kare ve üçgen şekilde görünen koyunların, zayıf ve sağlıksız oldukları bilinmektedir. Bu neden ile satın alınmak istenilen koyunun bel bölgesinin hafifçe sıkılması gerekir. Eğer kontrolde ele kemik gelmiyorsa, o koyunun iç eti dolgundur ve satın alınabilir.

Son olarak olası hastalıklardan korunabilmek adına satın alınmak istenilen koyunun düzenli olarak veteriner kontrolüne götürüldüğünden emin olunması gerekmektedir. Aksi takdirde hem sağlıksal hem de ekonomiksel açıdan büyük kayıplar yaşanabilir.

KESİLECEK KOYUN KAÇ YAŞINDA OLMALI?

Kesilmek üzere satın alınacak olan koyunun en az 1 yaşında olması gerekmektedir.