İl Milli Eğitim Müdürü, görevden alınacağı iddialarına cevap verdi İl Milli Eğitim Müdürü, görevden alınacağı iddialarına cevap verdi

Ajanskamu.net/Özel Haber Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci’ye bağlı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü maç devam ederken kural üstüne kural değiştirdi.

Millî Eğitim Bakanlığı, dün mesai bitiminde! Proje okullarına yönetici atamalarıyla ilgili son dakika açıklaması yaparak maç devam ederken yine kuralları değiştirdi. MEB’den yapılan açıklama şu şekilde:

“2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu kapsamında yönetici görevlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Proje okullarının sayısı, türü ya da kapsamı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamış olup, görevlendirilmesi yapılmayan kurumların da proje okulu durumu devam etmektedir.

Proje okulunda görev yapmakta iken 4 ve 8 yılını dolduran eğitim kurumları yöneticileri, yeniden yönetici görevlendirme kapsamında başvuru yapmış ise kurum tercihinde de bulunabilir. (Bugün 24:00 başvuru ekranları kapanacaktır.)

Proje okuluna görevlendirilen ve iptali için müracaat yapmayanların yeniden yönetici değerlendirme kapsamında başvuruları onaylanmayacaktır.

Bu kapsamda proje okullarına yönetici görevlendirmeleri yapılmayan kurumlar için Valiliklerce geçici görevlendirme yapılmak üzere gerekli tedbirler alınacaktır.

Bakanlığımıza ulaşan dilekçeler sonucu görevlendirme iptalleri yapılmıştır.

İptali yapılan yöneticilerin görev yerleri yeniden görevlendirme kapsamında tercihe açılmış ise yapılan tercihlerden tercih iptali yapılma şeklinde gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Tercih iptali yapılması gereken başvuru kayıtları yârin gönderilecektir.”

1 Nisan sabahı, proje okullarında 4 ve 8 yılını dolduran kurum yöneticileri MEBBİS’e girdiklerinde 1 Nisan şakasını andırır bir ekranla karşılaştılar. Ekranda görev yaptıkları ve tercihte bulundukları okullarla ilgili: “Yönetici görevlendirme yetkisi Valiliğe devredildi.” uyarısıyla karşılaştılar. Yani bu okullar proje okul kapsamından çıkarılmıştı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci’ye bağlı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü maç devam ederken kural değiştirmişti. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarının yaklaşık olarak yarısını teşkil eden 1.200 okulun yönetici ataması, valiliklere devredilmişti.

31 Mart Yerel Seçimlerinde ortaya çıkan sonuçtan proje okullarına yönetici ve öğretmen atamasının getirdiği sosyal ve siyasi faturanın da etkisi olduğu düşünülerek, seçimin ertesi günü 1 Nisan tarihinde önü arkası iyice hesap edilmeden işlem tesis edildiği düşünüldü. Hemen akabinde %3’lük dilimdeki proje okulları proje okul olmaktan çıkarılırken %80’le öğrenci alan İmam Hatip Okulları’nın proje okul kapsamından çıkarılmadığı, Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz’a bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün yüzeysel birkaç değişiklik dışında İmam Hatip Okullarına dokunmadığı görüldü. Bu durum, İmam Hatiplerin önünü açmak için diğer okullar feda mı ediliyor algısı oluşturunca ve 1.200 okuldan da yalnızca 180’inin tercihte bulunmadığı görülünce yeni bir yazıyla tekrar “Aslında biz bu okulları proje okul olmaktan çıkarmadık ki!“ Açıklaması yapıldı. Ayrıca mevzuatta da bir açık vardı. Bu okullar valiliklere bırakılsa EKYS’yi kazanan kıdemsiz taze müdürler için münhal ilan edilmek durumunda kalınacaktı. Bu sebeplerden mehteran takımı gibi geri adımdan da geri adım atıldı. Yani hatayı düzeltmek isterken yeni hatalar yapıldı. Mesai bitiminden sonra yazı yayınlayıp saat 24.00’ kadar başvuru yapın ne demek? Hangi olağanüstü şart bu duruma neden oldu? Dahası bu olağanüstü duruma kim neden oldu?

Peki, şimdi ne olacak?

Tercih yapan 1.020 müdür ve tabii buna ilave müdür yardımcılarından bir kısmı yeniden atama yöntemiyle tercihlerine yerleşecek, bir kısmı yerleşemeyecek. En az 1.020 müdür ve bunun en az iki katı müdür yardımcısının yöneticiliği düşecek. Ama bu arada bunların şu anda görev yaptıkları okullar, münhal ilan edilmediğinden okular boşta kalacaklar. Bu dünkü yazıyla bu okulların proje olmaktan çıkarılmadığı ilan edildiği için bu okullara yeniden 4 yıllık görevlendirmeler yapılacak. İllerin gönderdiği listelerdeki müdürler yeniden atamayla başka okullara atandığı için yeniden listeler hazırlanacak. Yeni listelerde il müdürleri, ilçe müdürlerine onlar da sendika ve STK temsilcilerine soracak. Sendika ve STK temsilcileri de seçimlerde kendilerine muhalif olanların üzerini çizecek, eş, dost, akraba, hemşeri, ticari ortak, eşinin kankası kim varsa referans olacak. Mağduriyet daha da artacak.

Siyasi fatura ise gecesini gündüzüne katarak sağlığını hiçe sayarcasına mücadele eden Sayın Cumhurbaşkanımızın önüne seçim sonucu olarak gelecek.

Varsa bir yanlış söz söyleyin. Yazılanlar mı yanlış? Yapılanlar mı?

Editör: Serhat SALİMOĞLU