Bakan Ziya Selçuk, YÖK Başkanının Eleştirilerine Cevap Verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK , YÖK başkanı Yekta SARAÇ’ın sistem değişikliği ve YKS ile ilgili eleştirilerine cevap verdi . Kaynak: Bakan Ziya Selçuk, YÖK Başkanının Eleştirilerine Cevap Verdi .

MEB 03.06.2019, 14:11 03.06.2019, 14:11
Bakan Ziya Selçuk, YÖK Başkanının Eleştirilerine Cevap Verdi

YÖK başkanı Yekta SARAÇ’ın, Milli Eğitim Bakanlığına yönelik eleştirilerine Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK cevap verdi ...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ortaöğretim Tasarımıyla ilişkili olarak 2024te yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında, Biz Bakanlık olarak bürokratik kültür ve nezakete sahip bir kurumuz, kanunlarla bize verilmiş yetki ve sorumlulukların da farkındayız. Şunu sormak lazım: Yükseköğretim Kurumları Sınavında Milli Eğitim Bakanlığının öğretmediği veya belirlemediği kazanımlardan sınav yapabilir mi? dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Ne Demişti?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan 2024 yılında üniversite geçiş sisteminde yapılması planlanan sistem değişikliğine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraçtan açıklama gelmişti.

Sistem değişikliği ile ilgili bakanlıktan kendilerine ulaşan bir çalışmanın olmadığını dile getiren Saraç, “YÖK olarak gündemimizde üniversiteye giriş sisteminde hali hazırda yeniliğe gitme gibi bir düşüncemiz olmadığı gibi açık ve net olarak söylüyorum bu hususta yeni bir çalışmamız da bulunmamaktadır” demişti.

BİLİMSEL OLARAK İSPATLANMASI GEREK

Geçen yıl uygulanan mevcut giriş sisteminin ilk senesinde değiştirmekte kamu yararı görmediklerini ifade eden Saraç, “Yeni getirilecek sistemin gerekliliklerinin bilimsel olarak ispatlanması lazım. Şu aşamada sistem değişikliği gündemimizde yer almıyor. Herhangi bir neden, durum, sebep yok bunun değişmesi için. YKS sınavının fırsat eşitliğini temin etmesi gerektiğine inanıyoruz. Eğitimde piyasanın şartlarının egemen olmamasını istiyoruz. Eğitim ana gövde olarak kamusal bir sistemdir. Ancak sonuçlarını 4 -5 sene sonra görebileceğimiz bir tasarıma göre şimdiden bir çalışma başlatmamız mümkün değil” diye konuşmuştu.

 

Yorumlar (0)
banner51
15°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25