Erzurum İl Milli Eğitim Müdürüyle İlgili Şok İddia!

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz’un, 2021 LGS sınav sonuçlarıyla tüm yönelticileri ve şehri yanılttığı iddia edildi.

MEB 12.04.2022, 12:04
Erzurum İl Milli Eğitim Müdürüyle İlgili Şok İddia!

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz’un, 2021 LGS sınav sonuçlarıyla ilgili tüm yönelticileri ve şehri yanılttığı iddia edildi.

İddianın temelinde ise, 2021 yılında LGS sınavına giremeyen beş bini aşkın öğrenci var.

Pandemi şartları nedeni ile neredeyse durma seviyesine gelen eğitim sistemine rağmen 2021 yılı LGS sonuçlarına göre Erzurum’un yakaladığı bildirilen başarı, şehirde bayram havası estirmiş, siyasetçisinden bürokratına, esnafından memuruna büyük bir gurur ve mutluluk yaşatmıştı.

Ancak, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili yaptığımız haber ardından, haber merkezimize gelen bilgiler akıllara durgunluk verir nitelikte oldu.

İddialara göre;

2021 Yılı LGS sınavında başarıyı yüksek gösterebilmek için, başarı performansının düşük olduğu düşünülen öğrencilerin sınava sokulmaması sağlanmış.

Konuya dair haber merkezimiz ile bilgi paylaşımında bulunan bazı yetkililer tarafından dile getirilen iddiada, On iki binden fazla LGS öğrencisinden altı bin – altı bin beş yüz civarı öğrencinin sınava sokulduğu, geriye kalan beş binin üzerinde öğrencinin ise sınav dışında tutularak il başarısının yüksek tutulmaya çalışıldığı belirtildi.

Yine bildirilen iddiada, sınava girmeyen öğrenci sayılarının özellikle bazı taşra ilçe okullarında yarıdan fazlaya çıktığı dile getirildi.   

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce sınava giren öğrenci listelerinin açıklanması halinde gerçeklerin tüm netliği ile ortaya çıkacağını iddia eden bir yetkili, ‘Burada yapılan toplumsal bir yanıltmadır. Sınava giren öğrenci sayıları ve bölgelerinin açıklanması, her şeyi netleştirecektir.’ dedi.

Konuya dair görüşlerine başvurduğumuz bazı hukukçular ise, ‘bir öğrencinin yanıltılarak veya yönlendirilerek istem dışı bir şekilde sınava sokulmaması, esasında anayasal bir suçtur. Böyle bir şeye cesaret etmek ise akıl dışı bir tutumdur.’ ifadelerini kullandılar.

Öte yandan olayın kamuoyuna yansıması ardından, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz’un bu vahim iddialara yönelik nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu oldu.

Şimdi tüm gözler İl Müdürü Kaygusuz’a çevrilmiş durumda.

Kaynak: Gazetedoğu.com

Yorumlar (10)
Ufuk 1 ay önce
Bu sınav mevcut sistemin bir parçası. İsteyen girer. öğrencileri baskılayarak sınava sokmamak büyük bir suçtur.çocukta travma oluşturmaktır. Bunun hesabı sorulmalı.
harun 1 ay önce
Çıkmayacak sandın değil mi müdür?
Ali 1 ay önce
Dolaylı yollarla değil bizzat ilçe milli eğitim müdürleri okul müdürleriyle toplantılar yapıp öğrencileri sınava sokmayın diye talimatlar verdiler. Okul müdürleri yalan söylemezler. Kime sorulsa böyle olduğunu söylerler.
Gerçekçi yorum 1 ay önce
Yani her öğrencinin sınava girmesi mantıksız bence ben öğretmenim sınav görevindeydim ilk oturuma bi öğrenci girdi ikinci oturuma girmedi... Neden girmiyorsun dedik çalışmamış güya o zaman birinci oturuma niye geldin... Eskiden ders ortalaması belli puan üstünde olanlar başvururdu ve sınavın ücreti vardı şimdi herkese sınav giriş belgesi basılıp sıralara konuyor öğrenci gelmiyor sınıflarda boşluklar görevlendirilen öğretmenler vs masraftan başka bişey değil... Herkes okumak zorunda değil aç olmayan birine zorla yemek yedirmek nasıl saçma ise okumak istemeyen, hiç çalışmayan öğrenciyi sınava sokmak da aynı şey bence ondan sonra sanayide berberde çalışacak çırak ara eleman bulunmuyor
Kürşad 1 ay önce
Bunu birçok il yapıyor. Baskı da çoğunlukla valilerden ve il milli eğitim müdürlerinden geliyor. O dönem okul müdürümüzle karar alıp baskılara rağmen herkesi sınava sokmuştuk. Bir ilimizde ilde derece yapan bir okulda sadece bir öğrenci sınava girmişt..
Muhsin 2 ay önce
Ablası Pervin Töre'den öğrenmiştir. Sakarya'da da Pervin Töre aynı şeyleri yapmıştı.
Rasim 2 ay önce
aynısı başka illerde de var.
başarını oranını yüksek göstermek için bazı öğrencileri sınava sokmayın diye dolaylı talimat veren müdürler var.
ilginç 2 ay önce
tuik e atansın enflasyonu tek haneye indirir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı