Hesaplar karıştı: MEB maaşları yanlış yatırmış!

Hesaplar karıştı: Bakanlık maaşları yanlış yatırmış Başöğretmen ve uzman öğretmenlerin Ankara’da farklı, 81 ilde tam tersi kadrolarla sisteme kayıt edildiği ortaya çıktı.

MEB 04.05.2022, 10:42
Hesaplar karıştı: MEB maaşları yanlış yatırmış!

Milli Eğitim Bakanlığının, 16 yıl önce bir kez tanıdığı hakla 83 bin 350 kişiyi uzman öğretmen, 100 kişiyi de başöğretmen yaptı. Öğretmenlik Meslek Kanunu yaklaşık 3 ay önce çıktı. Böylece, uzman öğretmenlere bin 310 lira, başöğretmenlere 2 bin 620 lira maaş farkı ödenmesi ilk kez yasal statüye kavuştu.

Sözcüden Sultan Uçarın haberine göre Bakan Mahmut Özer, “60 yıllık hayal gerçekleşti” sözüyle yasayı, öğretmenlere duyurmuştu. Oysa, MEBin meslekte 7 yılını dolduran 83 bin 350 öğretmene verdiği ‘uzman öğretmen ve 100 öğretmene verdiği ‘başöğretmen kadrolarını bile yönetemediği, kendi açtığı incelemeyle ortaya çıktı.

İNCELEME BAŞLADI
Maaşı, 16 yıldır 250 lira ile bin lira yüksek yatan uzman öğretmen ve başöğretmenler olduğu gibi bu unvanı mahkeme kararıyla hak ettikleri halde eksik yatan on binlerce öğretmenin mağdur edildiği saptandı. MEB kayıtlarında, “uzman öğretmen” veya “başöğretmen” görünüp, 81 ilde tam tersi unvanlarla yer alan öğretmenlerle ilgili çelişkili durumu Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural ortaya çıkardı. 81 il valiliğini resmi yazıyla uyaran Vural, 13 Mayıs 2022ye kadar başöğretmen-uzman öğretmen kadrolarının incelenip, MEBe iletilmesini istedi. 83 bin 450 kadro tek tek inceleniyor.

Bakanlık, valilik ve kaymakamlıklar aleyhine idari dava açıp kazanan ve mahkeme kararıyla ‘uzman öğretmen ve ‘başöğretmen unvanını hak eden öğretmenlere de dikkat çekerek, bu öğretmenlerin adlarına sertifika düzenlenmediği için mağdur olduğunun tespit edildiğini bildirdi, MEB ayrıca, bakanlık sistemi MEBSİSde uzman öğretmen-başöğretmen görünen ama mali ve özlük haklardan yararlanmayan öğretmenler olduğuna dikkat çekti.

MAAŞLAR ARTACAK!
Öğretmenlik Meslek Kanunundaki değişiklikle, 20 yılını dolduran 75 bin 669 kişi başöğretmenlik için başvurabilecek. MEBde kadrosu olup doktoralı 2 bin 234 ve yüksek lisanslı 115 bin 257 öğretmenin “uzman öğretmenlik” için sınava girmeleri gerekmiyor. Uzman öğretmenlerin maaşı bin 310 lira ve başöğretmen maaşı 2 bin 620 lira artacak.

BAKANLIK KAYBETTİ
MEB aleyhine öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı ile ilgili 19 bin 107 dava açıldığını resmi yazıda anlatan Genel Müdür Cevdet Vural, davalardan çoğunun idare aleyhine sonuçlandığı, sadece 5 bin 434ünün bakanlık lehine sonuçlandığı ve bu sertifikaların iptal edildiğini daha önce valiliklere bildirdikleri uyarısı da yaptı.

Sözcü

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı