İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısından Skandal Sözler

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, okul müdürlerine 'hedefi olmayan öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin' mesajı gönderdiği iddia edildi.

MEB 09.06.2021, 23:56
İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısından Skandal Sözler

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, okul müdürlerine hedefi olmayan öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin mesajı gönderdi. Öğrencilerin velileri ile görüşülerek sınava katılmamaları için ikna edilmesini isteyen Aygün, "Sene boyu verilen emekler hedefsiz öğrencilerimizin sınava katılımı ile ortalamalarınız oldukça aşağılara düşmektedir" ifadesini kullandı.

Aygün, okul müdürlerinin bulunduğu bir Whatsapp grubuna gönderdiği mesajda, “Kıymetli ortaokul müdürlerimiz biliyorsunuz ki önümüzdeki hafta sonunda LGS sınavı var. Daha önce de paylaştığımız gibi bu sınavda herhangi bir hedefi olmayan ya da ders durumu istenmeyen durumda olan öğrencilerimizin velileri ile istişare edilerek sınava katılmamaları yönünde yönlendirme çalışmalarımızı ivedilikle takip edelim, çünkü sene boyu verilen emekler hedefsiz öğrencilerimizin sınava katılımı ile ortalamalarınız oldukça aşağılara düşmektedir. Bundan dolayı 8. sınıf öğrenci sayımız ve bu konu ile ilgili görüş yapılan öğrenci veli görüşmelerinin her okul müdürümüz tarafından hassasiyet ile üzerinde durulması ve bir liste halinde tarafımıza bildirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim” ifadelerini kullandı.

CHPli Kaya: Bu uygulama suçtur
ANKA Haber Ajansında yer alan habere göre, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bu mesaja "Hiç kimse çocuklarımızı değersizleştiremez. Böyle bir ayrım yapmaya ne hakkınız, ne de haddiniz var. Bu uygulama suçtur." diyerek tepki gösterdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHPli Kaya şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu nasıl bir eğitim anlayışıdır! Çocuklarımız hedefi olan ve olmayanlar diye ayrıştırılmış. Sonra da hedefi olmayan öğrenciler kategorisine koyduklarının eğitim haklarını ellerinden alarak, gözden çıkarmışlar. Hiç kimse çocuklarımızı değersizleştiremez. Hedefi olmayan, hedefi olan, başarılı, başarısız, nitelikli, niteliksiz kategorilerine koyarak geleceklerini karartamaz. Böyle bir ayrım yapmaya ne hakkınız, ne de haddiniz var. Bu uygulama suçtur."

"Bakan sessiz mi kalacak?"
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuka seslenen Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Çocuklarımızın kategorize edilerek eğitim sisteminin dışına itilmesine sessiz mi kalacaksınız? Hedefi olmayanlar yöneticiler, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmaya devam mı edecek? Çocuklarımızı hedefi olmayanlar diyerek açık liselere yönlendirmek, istemedikleri halde imam hatip liselerine, meslek liselerine mecbur bırakmak isteyenlerle mücadelemiz devam edecek. CHP olarak olayın takipçisi olacağız, çocuklarımızın mağdur edilmesine asla izin vermeyeceğiz."

CHPli Vekil Kaya Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK ve Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün hakkında suç duuyurusunda bulundu. 

Birgün

Yorumlar (3)
Hacı 1 hafta önce
Ula meslek liselerini zaten, 28 şubat mahvetti hala neyin peşindesiniz
Hoca 1 hafta önce
VALLA HOCAM HAKLI ASLINA BAKARSANIZ BU SORULARLA HEDEFİ OLAN ÖĞRENCİLERİNDE GÜVENİ SARSILDI
Sadi 1 hafta önce
Fatura müdür yardımcısına kesilmiş. İl Müdürünün talimatı olmadan mı yapılmış? Bir çok il bunu yapıyor.
21°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37