MEB Bakanı Yusuf Tekin: Özel eğitimde dünyaya örnek uygulamalar yapıyoruz

Kağıthane'de Avrupa Konutları Çamlıvadi İlkokulu ile Çamlıvadi Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun açılış töreninde konuştu.

MEB 30.10.2023, 20:59
MEB Bakanı Yusuf Tekin: Özel eğitimde dünyaya örnek uygulamalar yapıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramının tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlandığını ve okullarda yüzbinlerce etkinlik yapıldığını anımsattı.

Özel eğitimde sadece hayırseverlerin yaptırdığı okulların açılış törenine katıldığını belirten Tekin, eğitime destek veren hayırseverler ile yerel yönetimlere teşekkür etti.

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet. Sayın Cumhurbaşkanımız da özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızı çok ciddi şekilde önemsiyor ve bize bu konuda sürekli özel çocuklarımızla, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızla ilgilenmemiz konusunda talimatları var. Bizim de bu konuda şu türden farklı uygulamalarımız var. Bir, okul kaynaştırma eğitimi dediğimiz normal sınıflarda tanısı konulmuş çocuklarımızı kaynaştırma sınıflarına alıyoruz. İki, bazı okullarda özel eğitim sınıfları oluşturuyoruz. Üç, özel eğitim okulları açıyoruz, bugün burada açılışını yapacağımız gibi. Dört, evde eğitim veriyoruz ihtiyacı olan bazı çocuklara. Beşincisi, hastanede eğitim veriyoruz. Bu özel eğitim anlamında bence dünyaya örnek gösterilecek bir skala. Her kademedeki çocuğa bu tür hizmetlerimizi veriyoruz."

Özel eğitimde uygulama okul sayısının 1076 olduğunu, bu okullarda 35 bin öğrencinin bulunduğunu belirten Tekin, şunları kaydetti:

"Özel eğitim konusunda çok ciddi şekilde dünyada örnek gösterilebilecek uygulamalar yapıyoruz. Her engel sınıfına farklı okullar açma eğilimindeyiz. Bu da ayrı bir politika. Bugün hayırseverimize bir kez de bunun için teşekkür etmemiz lazım. Bu özel çocuklarımız için özel eğitime ihtiyacı olan bu çocuklarımız için bir eğitim öğretim yuvası yapmayı düşündüğü ve yaptığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Biraz önce otururken videoları seyrettik. En çok dikkatimi çeken şey ilk konuşan öğrencimiz. Çok eğlenceli bir okul dedi. Ondan sonra iki arkadaşımız da eğlenceli ifadesini kullandı. Merak ediyorum yani gerçekten merak ediyorum okulun içini. Üç öğrencinin birbirinden bağımsız olarak konuşurken eğlenceli okul ifadesini kullanması çok dikkat çekiciydi. Demek ki hayırseverimiz içerisinde de bu anlamda çok hassas davranmış. Bu açıdan da kendisine teşekkür ediyorum."

Kaynak:trthaber.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı