Yusuf Tekin Açıkladı: Yeni Müfredatta Ders Saatleri Değişecek Mi? Devamsızlık Affı Olacak Mı?

Yusuf Tekin Açıkladı: Yeni Müfredatta Ders Saatleri Değişecek Mi? Devamsızlık Affı Olacak Mı?

MEB 29.01.2024, 19:55
Yusuf Tekin Açıkladı: Yeni Müfredatta Ders Saatleri Değişecek Mi? Devamsızlık Affı Olacak Mı?

Son yılların en kapsamlı müfredat değişikliğiyle ilgili çalışmalar tamamlandı. Yeni müfredat Şubat ayı sonunda yapılacak bir lansmanla kamuoyuna duyurulacak.

İstanbulda gazetelerin eğitim editörleriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Müfredat değişikliği ile ilgili bütün çalışmalarımız bitti fakat hem genel müdürlüklerin hem de Talim ve Terbiye Kurulunun inceleme süreci devam ediyor. Söz konusu bu çalışmalar da tamamlandığında Şubatın sonuna doğru yaptığımız müfredat değişikliğini kamuoyuyla paylaşırız dedi.

Bakan Tekin okullardaki devam zorunluluğuyla ilgili Devamsızlık konusunda çok ısrarcıyız. Daha önceki uygulamalarda olduğu gibi af ya da benzeri bir şey gündemimize gelmeyecek diye konuştu. Bakan Tekin eğitim gündemiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu.

MÜFREDATA KADEMELİ GEÇİŞ

Baya kapsamlı bir değişiklik olacağı için sadece her kademenin başlangıç sınıfında ve 2024-2025 eğitim öğretiminde başlayacak. Yani okul öncesi, 1, 5 ve 9uncu sınıflarda başlayacağız.

DERS SAATLERİ DEĞİŞMEYECEK

Yeni müfredatta Ders saatleriyle ilgili bir değişikliğimiz yok. Öğretmenler norm kadro fazlası olmayacak, çalışmalarımız bu yönde. Ders saati azalması değil, sadeleştirilmesi gündemde. Öğretmenler etkilenmeyecek.

DEVAMSIZLIK AZALDI

Devamsızlıkla ilgili göstergeler hızla aşağı doğru düştü. Örneğin, LGSye hazırlanan 8inci sınıf öğrencilerinde geçen yıla göre devamsızlık oranlarında yüzde 9.20 oranında azalma oldu. 12nci sınıflarda yüzde 35,21 oranında düşüş var.

ORTAK SINAV SONUÇLARI

Ortak sınavların değerlendirilmesi bizim için önemli. Çünkü bu şekilde okullar arasındaki farkları da görebileceğiz. Ortak sınavdan ve okulun yaptığı yazılıdan alınan notları karşılaştırma olanağı da olacak.

TEMATİK OKULLAR

Spor, müzik gibi tematik liselerin açılması devam edecek, bölgelere göre okullar açabilmeliyiz. Örneğin Erzurumda kış sporlarında uzmanlaşacak bir kış okulu neden olmasın?

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇALIŞMALAR

Bakan Tekin deprem bölgesinde yapılan eğitim çalışmalarıyla ilgili de "Deprem öncesi 11 ilde örgün öğretim öğrenci sayısı 3 milyon 701 bin 466 idi, bugün itibarıyla 11 ilde örgün eğitim öğrenci sayımız 3 milyon 663 bin 546dır. Gidenlerin büyük bölümü geri döndü. Depremden önce 11 ilin tamamında 119 bin 200 derslik bulunuyordu. Depremden 12 bin 119 derslik etkilendi ve orta ya da ağır hasarlı olarak kayıtlara girdi. 45 bin dersliğin onarım çalışmaları tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunduk. 22 bin 39 yeni derslik hedefliyoruz" bilgisini verdi.

CEYDA KARAASLAN - Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı