MEB'de Genel Müdürlerin 1 Yıllık Görev Süresini Sizler İçin Derledik...

4 Haziran 2023 tarihinde MEB'de yapılan değişiklik ile Bakanlık Koltuğuna Sayın Yusuf Tekin Oturdu. Tekin'in göreve başlamasından bu yana geçen 1 Yıllık görev süresince Genel Müdürlük düzeyinde Genel Müdürlerin çalışma performanslarını siz değerli Mebpersonel ziyaretçileri için bu haberimizde derlemeye çalışacağız.
MEB'de toplamda 20 birimden, 17'si Genel Müdürlük düzeyinde olurken 3 birim de Başkanlık düzeyinde bulunmaktadır.


İlk haberimizde alfabetik sıraya göre ilk 10 birimi yazacağız devamında ise başka bir haberimizde kalan 10 birimi yazacağız...

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
Tuba Korkmaz: Öncelikle ilk olarak Mahmut Özer döneminde Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü görevini 3 ay yürüttükten sonra iddiaya göre ; gerekli performansı sergilemediği için görev alınmıştı. Bakan Tekin döneminde ise Genel Müdürlüğe atanması sürpriz olan bir isim. Gündemde ise Genel Müdürün yabancı dil bilip bilmemesi konusu sıcaklığını korurken bu konuda resmi internet sitesinde özgeçmişinin olmayışı kafalarda soru işareti bırakıyor bu konuda mebpersonel sitemizde ayrıca haber konusu olmuştu.

Sonuç olarak; Genel Müdür Tuba Korkmaz'ın göreve geldiği bu yandan ise rutinin dışına çıkamadığı düz bir bürokrat olarak görevinin sürdürdüğünü ifade edebiliriz.

Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü
Özgür Türk : 2014 yılından beri Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünde çeşitli görevler üstlenen Türk, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Mezunu olan Türk ,adeta Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünün hafızası ve yapılan çalışmalar ile de Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünü diğer Bakanlıklara göre bir adım öne çıkaran isimlerin başında gelmektedir. Bu çalışma performansı ile de uzun yıllar bu görevi sürdürmeyi hak eden bir isim olarak anılıyor.

Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Ömür Fatih Karakullukçu: Genç ,dinamik, bilgi birikiminin yanından çalışkanlığı ile göze çarpan Karakullukçu, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine geldiği bu yana iyi bir performans sergilemekte ve bütçenin etkili ve yerinde kullanılması konusunda yapılanlara önderlik etmektedir. Kendine bağlı olan birimlerden olan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığının çalışmaları doğrultunda verilen ilkyardım eğitimleri ile Öğretmen Öğrencisinin Canını Kurtardı haberleri bile bu alanda yapılan çalışmaların önemini ve yararını göstermiştir. Kitap basımı ve dağıtımı v.b. bir çok konuda yapılan çalışmalar da takdir toplamaktadır .

Sonuç olarak ; Şu ana kadar Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünde Genç ,dinamik, bir yönetim ile işler yolunda ve daha güzel işler yapılacağa benziyor..

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü
Ahmet İşleyen: 2014-2022 yılları arasında MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı olarak görev yaptığı için Genel Müdürlüğe yabancı olmayan bir isim. Her ne kadar Genel Müdürlük koltuğunda ise de uzun yıllar Genel Müdürlük yapan ve şu an Bakan Yardımcısı Olan Nazif Yılmaz'a olan bağlı birim olan Din Öğretiminde Nazif Yılmaz ağırlığı olduğu için Gölge Genel Müdür ibaresini kullanmak yerinde olsa gerek bu yüzden bu Genel Müdürlük hakkında yorum yapacak olursak Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz' hakkında yorum yapmamız gerekeceğinden geçmişte de fazla bir yol alınmadığı gibi şimdi de aynı şekilde süreç devam etmektedir.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
Cengiz Mete: Başta İl Müdürlüğü yaptığı Yalova ve Gaziantep'te yaptıkları ile şu an bile ismi gündem olan Mete, tecrübesi ile ön plana çıkan ve gelecek vaad eden Genel Müdürler arasından gelmektedir. Hayat Boyu Genel Müdürlüğü alanında göreve geldiği bu yandan da ,açık lise v.b değişimlerde yapılan ile kamuoyunda takdir toplanırken ,Olgunlaşma Enstitüleri, Halk Eğitim Merkezi v.b. alanlarda yapılan çalışmalar göze çarpıyor.

Sonuç olarak Hayat Boyu Genel Müdürlüğünde Tecrübeli İsim Mete önderliğinde daha güzel işler yapılacağa benziyor.

Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Emir Hasan Arslantaş: Uzun yıllardır MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Hukuk Mezunu olan biri isim atanmamıştı. Hukuk Genel Müdürlüğüne, Hukukçu olan ve kendi alanından deneyimi olan Arslantaş'ın atanması çok yerinde bir atama oldu ve bu zamana kadarda her ne kadar kamuoyu önünde olan bir birim olmasa da Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Emir Hasan Arslantaş dönemi ile adeta saat gibi çalışmaya başladı ve bunun etkileri zamanla ortaya çıkacağı kesindir.

İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü
Özcan Duman: Daha öncede İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı görevinde bulunan Duman tecrübeli bir isim. Özelikkle deprem bölgesinde yapılan yeni okul ve altyapı çalışmalarında başarılı çalışmalar yapıldı.Tasarruf tedbirleri nedeniyle MEB'de çalışma alanı en çok etkilenen Genel Müdürlük bu yüzden çalışmalar elde olmayan sebeplerden dolayı daha yavaş ilerliyor.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü
Ali KARAGÖZ: Bakan Özer döneminde Mesleki ve Teknik Eğitim alanında yapılan çalışmalar çok ön plana çıkarıldığı için bir önceki döneme göre daha arka planda kalan bir genel müdürlük çünkü Mesemler v.b. bir çok alanda yaşanan aksaklıkları ve yanlışları düzeltmek için çalışmalar yürütmekten yeni projeler için daha gerekli bir zaman oluşmadı. Mahmut Özer Dönemini enkazının kaldırılması sonrası önümüzdeki süreçte bu alanda yapılan çalışmalar konusunda değerlendirme yapmak daha sağlıklı olacaktır. Bekleyip göreceğiz...

Milli Eğitim Müdürü ataması yapıldı Milli Eğitim Müdürü ataması yapıldı

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
Halil İbrahim TOPÇU: Kısa bir zaman dilimi içerisinde görevden alınması beklendiği için bu Genel Müdürlük hakkında yorum yapmama hakkımızı kullanıyoruz .Umarız ki bu koltuğa Ortaöğretim konusunda etkili ,deneyimli bir isim atanacaktır.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü
Cevdet VURAL: Ziya Selçuk döneminde Ortaöğretim ,Mahmut Özer döneminde ise Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü olan Vural'ın Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme adına bir çalışma ve katkısını bugüne kadar göremedik , gören duyan varsa bize hatırlatması halinde yazarız ama maalesef yok. Neden hala o koltukta oturduğuna dair ise söylenecek bir çok konu var olan bir isim, yeri ve zamaı geldiğinde bu konuları mebpersonel sitemizde bulabileceksiniz. Umarız ki en kısa zamanda bu Genel Müdürlük koltuğuna yetkin ve etkin bir ismin atanması dileğiyle....

Aşağıdaki 10 Genel Müdürlük Hakkında ise değerlendirmeyi bir sonraki haberimizde bulabileceksiniz...

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Gn. Md.
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü
Personel Genel Müdürlüğü
Strateji Geliştirme Başkanlığı
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
Teftiş Kurulu Başkanlığı
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü

Kaynak : Mebpersonel