Öğretmenlik kanunu kapsamında yürürlüğe giren öğretmenlik kariyer basamaklarından en önemli nokta öğretmenler için uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik oluyor. Öğretmenlerin bu kariyer basamaklarına ulaşması ile hem eğiticilik mesleklerinde kariyerleri artıyor hem de maaşlarının artması ile finansal durumları daha da rahatlıyor. Kariyer basamaklarına ulaşmak ise bir süreçten geçiyor. Öncelikle meslekte geçirilmesi zorunlu olan süre, girilecek bir sınav ise sürecin en çok şikayet edilen maddeleri oluyor! Bu kapsamda birkaç değişiklik yapılan kariyer basamakları süreci hakkında tüm detaylar haberimizin devamında…


Kariyer basamaklarındaki değişiklikler neler oldu?
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamalarına göre kariyer basamaklarından uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarına yükselmek isteyen öğretmenlerin geçmek zorunda olduğu süreç içerisinden şu an için iki madde değişti. Bunlardan ilki sınavların online olacağının açıklanması ile duyuruldu. Uzman öğretmenlikte eleme yöntemi olarak kullanılan sınavın ileriki dönemlerde tamamen kaldırılarak yerine daha işlevsel bir sistemin konması bekleniyor.


Diğer değişen maddenin ise meslekte geçirilmesi zorunlu olan sürenin olması olurken detayların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

MEB'de İşte Görevden Alınacak İl Müdürleri MEB'de İşte Görevden Alınacak İl Müdürleri

Sınav detayları neler…
Sınav ne zaman gerçekleşecek?
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, 19 Kasım tarihinde 10.00- 13.00 saatleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilecek.

Sınavda kaç soru sorulacak? Sınav süresi ne olacak?
Sınavda toplam 100 soru sorulacak ve sınav süresi 135 dakika olacak.

Engelli adaylar için yeni duyuru!
Öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınavının bu sene online olarak gerçekleştirilmesi kararlaştırıldığından engelli bireylerin 11 Ekim ile 16 Ekim tarihleri arasında https://basvuru.meb.gov.tr/ internet adresinden taleplerini yeniden iletmeleri gerekmektedir.


Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
Öğretmen Kariyer Basamakları Yazılı Sınavının sonucu ise 20 Kasım tarihinde http://www.meb.gov.tr internet sitesi üzerinden tüm adaylarla paylaşılacak.