Her yıl düzenlenen LGS sınavı bu yıl da sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Sonuçlarını öğrenen öğrenciler için sırada tercih dönemi var. Tercih yapan öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl olacak? Detaylar haberimizde…

MEB 2024-2025 eğitim öğretim yılı iş takvimi belli oldu MEB 2024-2025 eğitim öğretim yılı iş takvimi belli oldu


Milli Eğitim Bakanlığı’nın tercih ve yerleştirme kılavuzunda bulunan bilgiler kapsamında ilk olarak yerel yerleştirme için öğrenci alacak olan okullara tercih yapılacak. İlk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 okulu o listeye ekleyebilecekler.

Toplamda 20 okul tercih etme hakkı var!
Aynı okul türünden yalnızca 3 okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme tercihini tamamlayan öğrenci isterse merkezi sınavla öğrenci olan okullar ekranında en fazla 10'a kadar, pansiyon okullar tercih ekranında en fazla 5 okula kadar toplamda 20 okul tercih edebilecek.


Tercihlerde ekrandaki renkler neyi işaret ediyor?
LGS sonucu açıklanan öğrenciler büyük bir heyecanla hayallerindeki okullara gitmek için gün sayıyor. Bu aşamada tercih süreçlerinde öğretmen ve çevrelerinden danışmanlık alarak tercih listesi oluşturuyorlar. Tercih için siteye giriş yapan öğrencilerin karşısında bazı renklerle ayrılmış alanlar çıkıyor.

Yeşil renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanında yer alan okulları ifade ederken, mavi renk ikamet adresine göre komşu kayıt alanında yer alan okulları belirtiyor.

Kırmızı renk kayıt alanında ve komşu kayıt alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları ifade ediyor. Öğrencilerin belirtilen renklere ve durumlara göre tercih işlemlerini 17 Temmuz’a kadar tamamlaması gerekmektedir.

Editör: ELİF KOÇ