MEB ücretsiz yaz okulu başvurusu ne zaman alınmaya başlayacak? MEB ücretsiz yaz okulu başvurusu ne zaman alınmaya başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kantinlerde değişiklik yaşanacak. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nde açıklandı. 2012’den beri geçerli olan bu yönetmelikte tüm pürüzlerin çözümü net bir şekilde yer alıyor.

Kantin Değişikliklerine Dair Açıklama

  • Yönetmeliğin "Sözleşme ve Tarafların Yükümlülükleri" başlıklı 21'inci maddesi, kira bedelinin tespitine ilişkin önemli hususları açıklamaktadır. Özellikle, kira bedelinin hangi durumlarda yeniden tespit edilebileceği belirtilmiştir.
  • Okulun fiziki değişikliklere uğraması veya başka bir adresteki okula taşınması durumunda kantin işleticilerinin hakları ve sorumlulukları net bir şekilde düzenlenmiştir.
  •  Özellikle, kira bedelinin %25 oranında azalması veya artması gibi durumlarda kiralama sözleşmesinin nasıl yeniden düzenleneceği açıklanmıştır.

Kantin İşletmeciliğine Dair Tercih Hakkı

Aynı binada ilkokul ve ortaokul olarak eğitim gören okulların ayrıştırılması durumunda, kantin işleticilerine tercih hakkı sunulur. Bu haklarını kullanmak isteyen işletmeciler, mevcut veya taşınan binada hizmet verme seçenekleri arasından tercih yapabilirler.