Eğitim Danışmanı ve Psikolog Mine Kuşaklı, Milli Eğitim Baknalığı’nın yeni müfredatı hakkında, "Yeni müfredatın temelinde, öğrencilerin zihinsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve aynı zamanda ahlaki açıdan çok yönlü gelişimini dikkate alınacak. Yeni müfredat öğrencileri sadece akademik bilgi değil, gelecekteki iş yaşamlarına adapte bir sistem olacak" ifadeleri ile müfredat sisteminin temelinde yatan sebep ve amaçları belirtti.

Bakanlığın yeni müfredat detaylarına bakış!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in çalışmalarına başladığı yeni müfredat sistemi önümüzdeki günlerde sisteme gelmesi bekleniyor. Yeni müfredatın detayları birçok eğitimci tarafından merakla takip edilirken en yeni açıklamalar ve güncel bilgiler Eğitim Danışmanı ve Psikolog Mine Kuşaklı’dan geldi.

Eğitim Danışmanı ve Psikolog Mine Kuşaklı yaptığı açıklamalarda;

2024-2025 eğitim-öğretim döneminde çerçevesinde geçilecek olan yeni müfredat sisteminin temelinde, öğrencilerin zihinsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve aynı zamanda ahlaki açıdan çok yönlü gelişimini dikkate alan bir sistem olacağını ifade eden Psikolog Mine Kuşaklı, ayrıca öğrencilerin üzerindeki ödev baskısını da kaldıracağını söyledi. Yeni müfredat değişikliği için endişe eden velilere de tavsiye veren Psikolog Mine Kuşaklı, "Velilere tavsiyem artık çocuklarının öğrendikleri yeni becerileri günlük yaşamda kullanmaları için onları desteklemeleri gerektiğidir"

MEB müfredatına yeni bir ders ekleniyor! MEB müfredatına yeni bir ders ekleniyor!

"Müfredat değişikliği kapsamında yakın zamanda yapılan açıklamalardan sonra aralık ayı itibarıyla birtakım değişikliklere gidileceği söylendi. Daha önce karar alınan Türkçede 70 puan kısıtlaması da öğrencilerde biraz daha Türkçeye yüklenme, diğer derslere karşı önemini azaltma birtakım şikayetler görmekteyiz. Sınav sisteminde ise öğrenciler şu anda ortak bir sınav sisteminden geçmekteler ve bunların da aslında sadece seçmeli sınav sistemine hazırlanan öğrencilerin şimdi yazılı olarak sınavlara giriyor olmasını ve alışık olmadıkları bir sınav sistemi ile karşılaştıklarından dolayı sorunlar yaşadığını görmekteyiz" ifadeleri ile ödev sisteminin kalıdırılmasından velilere yeni eğitim müfredatı ile ilgili tavsiyelere kadar konuştu.

Öğrencilerden bazıları olumsuz etkilenebilir!

Yeni müfredat sistemi ile ilgili yaptığı açıklamalarda yeni müfredat ile olumsuz etkilenebilecek öğrencilerin olduğunu da vurgulayan uzman "Müfredat değişikliği 2024-2025 eğitim yılını kapsayacağından dolayı aslında aralık ayında program yayınlandığında öğrencilerin adapte olacağı bir süreç olacak. Bu aşamada da öğrencilerin bir kısmının da olumsuz etkilenebileceğini düşünüyorum. O da şöyle ki öğrenciler halihazırda sınavlara ciddi anlamda hazırlananlar olacaktır. Bu esneklik geldiğinde keza çıkartılan konularda olduğunda o konulara hazırlanan öğrenciler, tabi bu öğrenciler olumsuz etkilenecektir. Tüm bu noktada baktığımızda öğrencilerin aslında müfredat değişikliği ile bilgi düzeylerine göre eğitim alacaklar. Şu anki sistemde olmaması gereken düzeylerde eğitim aldıkları için bu sebeple tam anlamıyla konuları öğrenemeden devam etmek zorunda kalabiliyorlar." dedi.