Kamu işçisi ile memur maaşları arasında oluşan bu durum memurlar tarafından tepkiyle karşılanırken, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, mağduriyete karşı seyyanen zam yapılması için çağrıda bulundu. Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, Temmuz ayında yapılacak zam miktarının ayrı bir önem kazandığına dikkat çekti.

Seçime 5 gün kala kamu işçisine yönelik belirlenen zam miktarı açıklandı. Açıklanan zam ise memurlar ve kamu işçileri arasındaki maaş farkını açarken, belirlenen miktara tepkiler de gecikmedi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, belirlenen zam ile kamu işçisi ile memur maaşları arasındaki farkın 2 kat arttığına dikkat çekerken, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney ise Temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak zam için seyyanen zam yapılması için çağrıda bulundu.

“İŞÇİ VE MEMUR ARASINDAKİ MAAŞ FARKI 2 KATINA ÇIKMIŞTIR”
İşçi ve memur maaşları arasında oluşan maaş makasının daha da arttığına dikkat çeken Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, kamu işçileri için belirlenen yüzde 45 zam ile birlikte net ücretin 16 bin 573 TL olduğunu ifade ederek, “Bugün itibarıyla en düşük memur maaşı 10 bin 554 TL, 4/d statüsündeki kamu işçisinin en düşük aylığı ise 20 bin 250 TL’dir. Bu tablo göstermektedir ki, en düşük işçi maaşı aynı işyerinde asli işi yapan devlet memuru maaşının 2 katına çıkmıştır. Bu, kabul edilebilir bir durum değildir. Aynı adaletsizlik mesai ücretlerinde de yaşanmaktadır. Kamu işçisine 1 saat fazla çalışma karşılığı ödenen ücret 66 TL iken, gelen yüzde 70 zamla bu rakam 112 TL’ye çıkmıştır. Bir devlet memuru için fazla çalışma ücreti ise 5 lira 40 kuruştur. Yani işçinin bir saatlik fazla mesai ücreti bir devlet memurunun yaklaşık 20 katıdır. Bu da kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

“MEMURA VERİLECEK EN DÜŞÜK MAAŞ, AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNDE OLMALI”


Memur maaşlarına ilişkin düzenlemenin Temmuz ayının beklenmemesi için çağrıda bulunan Yazgan, 300 bin memur ve tüm devlet memurlarının maaş düzenlemesini beklediğini ifade ederek, “Aylıklar, tüm memur maaşları kamu çalışanlarını rahatlatacak oranda iyileştirilmelidir. Zamma ilaveten, özellikle düşük maaş alan memurların mağduriyetlerinin giderilmesi için seyyanen zam yapılmalıdır. 7’nci dönem toplu sözleşme süreci öncesinde hükümet elini taşın altına koymalı, devlet memurlarının maaşı açlık, yoksulluk sınırının altında kalmayacak şekilde teminat altına alınmalıdır. Devlet memuruna ödenecek en düşük maaş, kamu işçisinin üzerinde olmalıdır. Açlık ve yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“KAMU GÖREVLİLERİNE VERİLECEK REFAH PAYI ORANI ÇOK BÜYÜK ÖNEM KAZANDI”


Kamu işçilerinin aldığı ücretlerin tediyeler ile 23 bin TL’ye yaklaştığını belirten Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, memur maaşlarının ise ortalama olarak 12 bin TL civarında olduğuna dikkat çekerek, “Meydana gelen gelir farkları devlet memurlarında ciddi tepkilere neden oldu. Temmuz ayında kamu görevlilerine yapılacak rutin zamların dışında, verileceği ifade edilen ‘refah payı’nın oranı an itibarı ile çok büyük önem kazanmıştır. Temmuz ayında kamu görevlilerine verileceği ifade edilen ‘refah payı’ oranı veya miktarı ile ilgili olarak, bir açıklama yapılması elzemdir. Ortalama memur maaşlarını, en az işçi maaşları seviyesine çıkarmayan, hiçbir oran veya seyyanen tutar, kamu görevlilerinin infialini durduramaz” diye konuştu.


“ORTALAMA MEMUR MAAŞININ GÜNÜN ŞARTLARINA UYMADIĞI AÇIKÇA GÖRÜNMEKTEDİR”

Memurlara Promosyon Jesti! 36.000 TL Ödenecek Memurlara Promosyon Jesti! 36.000 TL Ödenecek


Kamuda çalışan işçilere ilişkin belirlenen zam miktarının kamu çalışanlarına yönelik zam miktarının belirlenmesinde etkili olacağını ifade eden Güney, 7’nci dönem toplu sözleşme görüşmelerinin Ağustos ayında başlayacağını hatırlatarak, “Kamuda iş barışı ve kaliteli kamu hizmetinin yolu, kamu görevlilerine de, en az kamudaki işçilere yapılan zam oranı kadar zam yapılmasından geçmektedir. Statü hukukunun elde edilmesine ait şartların ağırlığı, kamu görevinin önem ve sorumluluğu düşünüldüğünde, ortalama memur maaşı olan 12 bin TL’nin günün şartlarına uymadığı açıkça görülmektedir. Temmuz ayında, özellikle alt derecedeki memur maaşlarına seyyanen iyileştirme yapılmalı, bunun üzerine refah payı ve yüzdelik zam ilave edilmelidir” dedi.

milligazete

Editör: Haber Merkezi