Memur zammında ince hesaplar bitmedi!

Memur zammında ince hesaplar bitmedi. Refah payı değil enflasyon farkının erken ödenmesi söz konusu olacak.

Memurlar 07.01.2022, 15:55
Memur zammında ince hesaplar bitmedi!

Memur zammında ince hesaplar bitmedi. Refah payı değil enflasyon farkının erken ödenmesi söz konusu olacak. Meclise ve memur sendikalarına çağrıda bulunuyoruz. Yüzde 2,5lik zammı refah payına çevirin!

Hazine ve Maliye Bakanlığı maaş katsayılarına dair Genelgeyi dün yayımladı.

Memur maaşları için aylık katsayı 0,229979, taban aylık katsayısı 0,359963, yan ödeme katsayısı ise 0,072934 oldu. Yüzde 2,5luk refah payı zammı ise TBMMden geçmediği için maaş katsayılarına yansıtılmadı.


YÜZDE 2,5 ZAM İÇİN MECLİS BEKLENECEK

"Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 1/1/ 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 2,5 oranında ilave artış yapılacağı açıklanmıştır. Söz konusu artışa ilişkin Kanun Teklifinin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlanacak olup, Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilmesi halinde Resmi Gazetede yayımlanmasını müteakip 1/1/2022-30/6/2022 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırı söz konusu artışı da yansıtacak şekilde Bakanlığımızca yeniden belirlenerek duyurulacaktır." denildi.

Genelge ile ücetlerin enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 27,9 oranında artırıldığı görüldü. Yüzde 2,5lik zam ise Meclisten yasalaştıktan sonra ilave edilecek.


2,5 ZAM REFAH PAYI DEĞİL

Memurlar için Mecliste olan ve görüşülecek olan yüzde 2,5lik zam bu haliyle kanunlaşması halinde malesef refah payı olamayacak. Meclisteki düzenlemeye göre Ocak ayındaki yüzde 5lik toplu sözleşme artışı yüzde 7,5e çıkartılıyor. Mecliste yer alan kanun teklifinde yılın ilk altı aylık diliminde enflasyon farkı için de geçerli olacak olan rakam yüzde 5ten yüzde 7,5e çıkartılıyor. Böylece yılın ilk yarısı için yüzde 7,5i aşan kısmı için memurlar enflasyon farkı alacaklar.

Bu yıl enflasyonda ekonomistlerin en az yüzde 30 beklentisi hakim. Memurlar için % 2,5lik artış zaten yılın ilk altı ayı için yüzde 5i geçecek enflasyon ile yılın ikinci yarısı olan temmuz ayında enflasyon farkı olarak verilecekti.


MEMURA REFAH PAYINA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

Bir yerde temmuz ayında verilecek zam öne çekilmiş oldu. Fakat bu düzenlemeyi yani % 2,5lik zam düzenlemesini refah payı haline getirmek mümkün. Meclisteki yasa tasarısında yer alan düzenlemede enflasyon farkı ödemesinin yüzde 5i aşan kısmı yüzde 7,5 olarak değiştiriliyor. Bu metin kanundan çıkartılır ise eski hüküm geçerli olacak ve memurlar için yılın ilk yarısında yüzde 5i aşan enflasyon için fark ödemesi yapılmış olacak.

Memur zammının her ne kadar çok düşük bir rakam da olsa yüzde 2,5lik farkın refah payına dönüşmesi için bu değişikliğin yapılması yani kanun tasarısındaki metinden son bölüm olan toplu sözleşme metnindeki 8. maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki değişiklik teklifinin çıkartılması ile memurlara %2,5lik refah payı sağlanmış olacaktır.

Toplu sözleşmede yer alan enflasyon farkı ödemesi maddesi şu şekilde;


Mecliste bulunan kanun teklifinden son cümlesi olan Aynı bölümün 8. maddesinin birinci fıkarsının (b) bendinde yer alan %5 oranı %7,5 olarak uygulanır metin kanun tasarısından bir önerge ile çıkartılması ile memurlar için enflasyon farkı ödemesi yüzde 5i aşan kısım için yapılacaktır.


Böylece Ocak ayı zam oranı yüzde 7,5e çıkmış olacak fakat enflasyon farkı ödemesi yüzde 5i aşan kısmı için yapılacaktır. Böylelikle yüzde 2,5lik zam refah payı haline dönüşecektir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı